صدور گواهینامه ایزو

صدور گواهینامه ایزو

صدور گواهینامه ایزو شرکتها چیست ؟

“نحوه صدور گواهینامه ایزو” شرکتها ، گواهینامه ISO شرکت ها یا سازمانها بیان کننده رعایت استاندارد داوطلبانه است، برای افزایش تجارت جهانی و سازگاری محصولات یا خدمات برای مصرف کننده نهایی و جلب رضایت و اعتماد مصرف کننده و مشتریان، پیاده سازی الزامات استاندارد ها کمک میکند سازمان صدور کننده گواهینامه ایزو درسطح بین الملل هماهنگ شود تا اطمینان حاصل شود کالای تولید شده نهایی یا خدمات قابل ارائه مورد تایید مصرف کننده است.

درواقع ” گواهی نامه ISO” شرکتها جایگزین سند و مدرک قابل استعلام جهت سازگاری، ایمنی و سلامت برای محیط زیست محصولات (خدمات) شرکت اخذ کننده میباشد. داشتن گواهینامه ایزو ثابت میکند محصول یا خدمات نهایی برای مصرف کننده هیچ گونه مشکلی ایجاد نمیکند، بنابراین مصرف کننده و مشتریان با اطمینان خاطر و خیال راحت و آسوده اقدام به خرید میکنند.
اخذ گواهینامه ایزو باعث میشود شرکت ها، سازمان ها و “صاحبین کسب وکار” فرآیند های داخلی و بیرون سازمانی خود را با استاندارد های بین المللی هماهنگ کنند، در نتیجه سبب میشود از دوباره کاری های بیهوده، کاهش هزینه ها و بهره وری را افزایش دهند.

آیا میدانید چه گواهینامه ای نیاز دارید ؟

شرکتها، سازمانها و کسب و کار کوچک با توجه به نوع فعالیت خود میتوانند ” استاندارد ایزو ” مورد نیاز خود را طی گواهینامه ISO اخذ نمایند. سازمان بین المللی ایزو حدود 23719 استاندارد بین المللی تدوین و منتشر کرده تا هر کسب و کاری با توجه به نیاز خود اقدام به استفاده نماید. استاندارد ایزو 9001 جزء محبوبترین استاندارد ایزو و جزو خانواده استاندارد ISO 9000 میباشد.

اغلب سازمانهای بین المللی دارای ” گواهینامه ایزو9001 ” هستند. موسسه استاندارد ایزو 9000 درمورد سیستم مدیریت کیفیت تدوین شده، بنابراین تمامی شرکت ها فارق از نوع فعالیت خود میتوانند گواهینامه ایزو 9001 اخذ نمایند.

شرکت ها و سازمانها میتوانند گواهینامه های مختلف ایزو را دریافت کنند به طور مثال:

 •  “شرکتهای پیمانکاری با توجه به نوع فعالیت خود میبایست گواهینامه IMS مجموع سه استاندارد ISO 9001، ISO 14001 و ISO 45001 اخذ نمایند.”
 • “پیمانکارانی که کارگاه فعال دارند میتوانند گواهینامه HSE-MS نیز را اخذ نمایند.”
 •  “صنایع غذایی میتوانند گواهینامه ISO 22000”
 •  “صنایع نفت و گاز میتوانند گواهینامه ISO 29001”
 •  “صنایع تجهیزات پزشکی میتوانند گواهینامه ISO 13485 اخذ نمایند.”

شرایط صدور گواهینامه ایزو چیست؟

” نحوه اخذ گواهینامه ایزو شرکت ها “، متقاضیان برای اخذ گواهی نامه ایزو می بایست شرایط ممیزی جهت گرفتن استاندارد مورد نظر را داشته باشند. مثال اینکه چنانچه مجموعه بخواهد گواهینامه ایزو 14001 (سیستم مدیریت محیط زیست) را اخذ نماید، می بایست فرآیند های سازمان برای محیط زیست و کره زمین ایمن باشد. بنابراین مجموعه متقاضی می بایست شرایط ایمن سازی استاندارد ایزو 14001 را رعایت کرده باشد.

نهاد های صادرکننده “گواهینامه ایزو” در ایران هر کدام برمبنای سیاستهای خود، شرایط خاصی برای صدور گواهینامه ایزو بیان میکنند. برخی مراجع صدوربه صورت فوری گواهینامه ایزو صادر میکنند، حتی بدون پیاده سازی و ممیزی. نحوه صدور گواهی نامه ISO شرکت ها در ایران بیشتر بستگی به درخواست کننده ایزو داشته، به لحاظ این که متقاضی در ایران میتواند بسته به شرایط مجموعه گواهینامه ایزو بین المللی یا گواهینامه ایزو فیک دریافت نماید. باید دقت کنیم که گواهینامه ایزو شرکتها به استراتژی تعیین شده توسط مدیران تصمیم گیرنده سازمانی بستگی دارد. چنان چه متقاضی خواهان اخذ فوری گواهینامه ایزو باشد، میتواند به راحتی طی چند روز گواهینامه ایزو اخذ نماید.

مراحل اخذ گواهینامه : ISO

شرکتها و سازمانها برای گرفتن “گواهینامه ISO “ابتدا باید هدف از اخذ گواهینامه ISO را مشخص نمایند. آیا “گواهینامه استاندارد ایزو ” می گیرید برای اینکه فرآیند های خود را بهبود ببخشید، گواهینامه ایزو می گیرید برای اینکه صادرات به کشور های اطراف داشته باشید، گواهینامه ایزو میگیرید جهت حضور در مناقصه و… مراحل هر یک از فرآیند های اخذ گواهینامه ایزو با هم متفاوت است، به نوعی که متقاضی میتواند گواهینامه ایزو طی چند روز اخذ نماید، یا اینکه فرآیند اخذ گواهینامه ایزو چندین ماه زمان بر باشد.

صدور گواهینامه ایزو معتبر:

برای گرفتن “گواهینامه ایزو معتبر” بستگی به سطح سخت گیری مرجع صادر کننده دارد. منتها به طور کلی با توجه به نوع استاندارد ISO در خواستی متقاضی باید اقدام نماید جهت پیاده سازی الزامات استاندارد ایزو.

 • پیاده سازی و استقرار الزامات ایزو ISO
 • روش های اجرایی
 • ایجاد چارت سازمانی مرتبط
 • ایجاد نظام نامه سازمانی و در نهایت بهبود فرآیند انجام امور سازمانی
 • ممیزی توسط تیم بازرسی نهاد صادر کننده ایزو ISO ، در نهایت تایید فرآیند های استاندارد سازمانی توسط ممیز
 • صدور گواهینامه ایزو ISO درخواستی سازمان توسط مرجع صدور

صدور فوری گواهینامه ایزو

صدور فوری گواهینامه ایزو :

“صدور فوری گواهینامه ایزو” برای حضور در مناقصه یا صادرات کالا به دیگر کشور های همسایه توسط نهاد صادر کننده ISO غیر معتبر آسان شده . اغلب مراجع صدور ایزو به وجود آمده در ایران توسط خود ایرانیها ساخته پرداخته شده اند. بنابراین گواهینامه ایزو صادر شده دارای حداقل اعتبار و وجهه بین المللی میباشد.

 1. ایجاد سایت به زبان انگلیسی
 2. تهیه دامنه توسط شرکت های داخلی و در نهایت
 3. ایجاد گواهینامه با برنامه فتوشاپ و رجیستری گواهینامه در سایت به وجود آمده، توسط نهاد های صدور گواهینامه ایزو داخلی انجام میگردد.

متاسفانه مراجع “صدور گواهینامه ایزو” بسیاری در ایران هستند که تماما ادعای صدور گواهینامه ایزو انگلیسی ، آلمانی یا کانادایی دارند. درحالی که تمام این گواهینامه های ایزو در ایران و توسط خود ایرانیها صادر میگردند. صدور فوری گواهینامه ایزو همراه با رجیستری در سایت های معتبر، مشابه مورد ذکر شده میباشد. برای اطلاعات بیشتر میتوانید با پشتیبانهای ما تماس بگیرید و به صورت رایگان مشاوره دریافت کنید.

اشاره ای به انواع گواهینامه ایزو

“گواهینامه ایزو 9001;2015” : گواهینامه ایزو 9001 از رایج ترین و پر استفاده ترین استاندارد ها در بین سایر گواهینامه ایزو میباشد. ایزو 9001;20015 که ویرایش جدیدتری نسبت به ایزو 9001 میباشد نگاهی ویژه و دقیق تری به تهدیدات و فرصت‌ ها و ریسک‌ های کسب و کار دارد و به منظور تضمین و مدیریت کیفیت محصول منتشر شده است. مراحل صدور این نوع گواهینامه در تمامی کشور ها ; یکسان میباشد.

“گواهینامه ایزو 10002” : این گواهینامه به ایزو 10004 وابستگی دارد و کار آن مدیریت کردن شکایات مشتریان است. همانطور که تامین رضایت مشتری امری مهم است رسیدگی به شکایات آن ها هم به همان اندازه اهمیت دارد. این نکته هم میبایست در نظر گرفت که برای دریافت گواهینامه ایزو 10002 میبایست از قبل گواهینامه ایزو 9001 نیز اخذ شده باشد.

“گواهینامه ایزو 22000” :وظیفه ی این ایزو در حیطه ی ایمنی مواد غذایی میباشد و به مدیریت آن میپردازد. اکثر شرکتهایی که سر و کار آن ها با تولید مواد غذایی و یا حتی بسته بندی آن ها و حمل نقل مواد غذایی است ملزم به دریافت ایزو 22000 می باشند. کار این ایزو در زمینه کاهش آلودگیهای غذایی میباشد. از مزایای این گواهینامه ایزو میتوان به کاهش خطرات احتمالی در زمینه آلودگی مواد غذایی، بالا رفتن اعتبار آن شرکت یا برند و همچنین وجود این گواهینامه امتیاز مهمی جهت مناقصات محسوب میشود.

“گواهینامه ایزو 10004” : این ایزو وظیفه ی بررسی میزان رضایت مشتریان از محصول را برعهده دارند. شرکت هایی که گواهینامه ایزو 10004 به آن ها تعلق میگیرد به عنوان شرکت های که اصول رضایت مشتری را رعایت کرده اند معرفی میشوند.

از مزایای این گواهینامه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بالا رفتن میزان خرید توسط مشتریان قبلی
 • آگاه سازی نیازهای واقعی مشتریان
 • بالا رفتن تعداد مشتریان
 • امتیازی مثبت جهت مناقصه با وجود این گواهینامه ایزو

“گواهینامه ایزو OHSAS 18001” : مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی از وظایف این استاندارد است. این ایزو الزاماتی را در جهت بالا بردن ایمنی محیط کار تعیین کرده است که این کاربه جهت کنترل ریسک ها برای بهبود عملکرد شرکت ها است. پیش از اخذ این ایزو بهتر است که ایزو 9001 را دریافت نمایید.

از مزایای این استاندارد میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

 • “کم شدن خطراتی که ناشی از عدم رعایت نکات ایمنی میباشد”.
 • “افزایش روحیه و انگیزه کارکنان بدلیل رعایت نکات ایمنی”.
 • “این گواهی نامه در هنگام مناقصه یک امتیاز مثبت محسوب میشود”.
 •  “معرفی عمومی شرکتی که دارای این گواهی نامه است اعتبار آن شرکت را افزایش میدهد”.

“گواهینامه ایزو 45001”: این گواهینامه ایزو میتواند جایگزین ایزو 18001 باشد. این گواهینامه در حیطه شناسایی مخاطرات و روش های جلوگیری از آن و همچنین بهداشت و شغلی فعالیت دارد. عموما اخذ گواهینامه ایزو 45001 همراه با 2 گواهینامه ی ایزو9001 و ایزو 14001 صورت میپذیرد که به آن “گواهینامه IMS “گفته میشود. این گواهینامه به سبب بالا رفتن روحیه کارکنان، پیشگیری از به وجود آمدن حادثه در محیط کار و کمک کردن خطرات احتمالی به وجود آمده است.

“گواهینامه ایزو 14001”: از دیگر گواهینامه ایزو رایج میتوان به این گواهینامه اشاره کرد که در زمینه ی مدیریت زیست محیطی فعالیت دارد. این گواهینامه هم پیش نیازش ایزو 9001 میباشد که می بایست اول آنرا اخذ نمود و یا به طور همزمان این دو را اخذ کرد. از کاربردهای این ایزو میتوان به کاهش آلودگی هایی همچون آب و خاک و هوا و همچنین آلودگی صوتی اشاره نمود.

“گواهینامه HSE”: این گواهینامه ایزو به این معنا میباشد که شرکتی که آنرا اخذ مینماید می بایست تمامی چهارچوبهای آن را که در زمینه ی ایمنی محیط زیست و بهداشت شغلی است رعایت نماید. در گواهینامه HSE ایمنی محیط زیست مد نظر میباشد و به صورت مکمل در کنار استاندارد هایی نظیر ایزو 14001 و ایزو 18001 جهت پیاده سازی کامل آنها می باشد.

“گواهینامه ی IMS”: این ایزو متشکل از سه ایزو یعنی ایزو 9001 ،ایزو 14001 وایزو 45001 میباشد و کار آن یکپارچه سازی این سه ایزو می باشد. علاوه بر آن، گواهینامه IMS شکاف ها و ایراداتی که به وسیله حل آنها سیستمی یکپارچه بدست خواهد آمد را مورد بررسی قرار میدهد.

مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران مفتخر است با سالها تجربه به شما عزیزان در دریافت انواع گواهینامه ها خدمت گذاری کند (جهت تماس با ما کلیک کنید یا فرم را پر کنید تا همکاران ما در سریع ترین زمان با شما تماس حاصل گیرند.)

تقاضا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *