گواهینامه ایزو ۵۰۰۰۱

گواهینامه ایزو ۵۰۰۰۱

 گواهینامه ایزو ۵۰۰۰۱ چیست؟

“گواهینامه ایزو ۵۰۰۰۱” ورژن ۲۰۱۱ آخرین ویرایش استاندارد مدیریت انرژی ایزو ۵۰۰۰۱ توسط سازمان بین المللی ایزو میباشد. این استاندارد در برگیرنده الزامات اجرا، نگهداری و بهبود سیستم مدیریت انرژی میباشد که هدف آن توانمند سازی سازمان جهت دستیابی به راهکاری جهت بهبود بهره وری انرژی، استفاده و مصرف انرژی میباشد.

لازم به ذکر است که خبر ویژه ای به شما عزیزان بدهیم ، همین الان میتوانید با مشاوران حرفه ای و کارشناسان خبره و با تجربه ما در زمینه انواع گواهینامه ایزو و انواع استاندارد ایزو تماس بگیرید و پاسخ تمامی سوالات و ابهامات خود را دریافت کنید. منتظر شما هستیم.

“استاندارد ایزو ۵۰۰۰۱”مقصود استاندارد بین المللی ایزو ۵۰۰۰۱، توانمند سازی سازمانها برای ایجاد سیستمها و فرآیندهای ضروری برای بهبود عملکرد انرژی شامل کارآیی، استفاده و مصرف انرژی است. اجرای استاندارد ایزو ۵۰۰۰۱ به کاهش انتشار گاز گلخانه ای، هزینه انرژی و سایر پیامدهای مرتبط با محیط زیست از طریق مدیریت نظام مند انرژی منجر میشود.

“استاندارد ایزو ۵۰۰۰۱ ” بین المللی برای تمامی سازمانها از هر نوع و اندازه بدون توجه به شرایط جغرافیایی، فرهنگی و اجتماعی آنان قابل اجرا است و اجرای موفق این استاندارد به تعهد تمامی سطوح و جایگاه های سازمان به ویژه مدیریت ارشد بستگی دارد .

استاندارد ایزو مدیریت انرژی

همین حالا میتوانید نسبت به درخواست گواهینامه بین المللی ایزو ۵۰۰۰۱ از طریق کارشناسان سیستم کاران اقدام کنید.

مزایای دریافت گواهینامه ایزو ۵۰۰۰۱

 • کاهش مصرف انرژی پس از اجرای الزامات استاندارد
 • جهانی شدن و ایجاد مزیت رقابتی در صادرات
 • دریافت گواهینامه بین المللی معتبر با کد رجیستر
 • بکارگیری یک سیستم موثر مدیریت انرژی
 • کاهش هزینه های تولید و انتقال انرژی
 • ایجاد و بهبود یک سیستم مدیریت کارا

تاثیر اجرای استاندارد ایزو

“استاندارد ایزو ۵۰۰۰۱” سازمان را قادر میسازد که با اجرای اقدام ضروری برای بهبود عملکرد انرژی خود و ارائه انطباق سیستم با الزامات این استاندارد بین المللی، تعهدات اشاره شده در خط مشی را محقق کند. استاندارد بین المللی ایزو ۵۰۰۰۱ برای فعالیت های تحت کنترل یک سازمان بکار می رود و بکارگیری این استاندارد، میتواند به گونه ای متناسب سازی شود که با الزامات خاص سازمان ، شامل پیچیدگی سیستم، گستره مستند سازی و منابع، همخوان گردد. یک سازمان میتواند استاندارد بین المللی ایزو۵۰۰۰۱ را انتخاب و با سایر سیستم های مدیریت، نظیر مدیریت کیفیت ، محیط زیست ، ایمنی و بهداشت حرفه ای یکپارچه نماید .

کدام سازمان میتوانند استاندارد ایزو ۵۰۰۰۱ را اجرا کنند؟

“استاندارد ایزو ۵۰۰۰۱” استاندارد بین المللی سیستم مدیریت انرژی ایزو ۵۰۰۰۱ ، برای هر سازمانی که مایل است از انطباق با اظهارات خط مشی انرژی خود اطمینان حاصل نموده و این انطباق با الزامات ایزو ۵۰۰۰۱ را به دیگران اثبات نمایند، کاربرد دارد. سازمان ها می توانند با خود ارزیابی و خود اظهاری، رعایت انطباق با الزامات ISO 50001 را تایید نمایند یا آن را به وسیله اخذ گواهینامه سیستم مدیریت انرژی ایزو۵۰۰۰۱از یک سازمان بیرونی، مورد تایید قرار دهد.

برای اخذ تمامی گواهینامه ایزو مختلف ، از طریق کارشناسان سیستم کاران اقدام نمایید.

“استاندارد ایزو ۵۰۰۰۱ ” که در سال 2011 عرضه شد، حاوی 4 بند کلیدی براساس مدل چرخه PDCA می‌ باشد و چارچوبی برای مدیریت موارد زیر فراهم می‌ نماید.

 • توسعه خط‌ مشی انرژی برای مصرف انرژی کار آمدتر
 • دستیابی به اهداف خرد و کلان جهت تامین خط‌ مشی انرژی سازمان
 • استفاده از داده ‌های عملکردی جهت درک بهتر و اتخاذ تصمیم های مناسب در خصوص مدیریت مصارف انرژی
 • اندازه گیری و صفحه‌ گذاری نتایج و دستاوردها
 • بازنگری و بررسی کارایی خط‌م شی انرژی تدوین شده

چرخه طرح‌ریزی، اجرا، بررسی، اقدام PDCA  اصول کار استانداردهای مدیریتی ایزو میباشد که با پیگیری آن می‌ توان اثربخشی موثر و مستمر سازمان را مدیریت نمود.

صدور گواهینامه ایزو ۵۰۰۰۱
صدور گواهینامه ایزو ۵۰۰۰۱

نکات کلیدی استاندارد و گواهینامه ایزو ۵۰۰۰۱

 • هدف و دامنه کاربرد

“هدف و دامنه کاربرد ” هدف و دامنه کاربرد در سیستم مدیریت انرژی به سازمان اجازه میدهد تا با تعریف حوزه سیستم مدیریت انرژی ضمن تمرکز بر منابع، فعالیتهای خود را با اثربخشی بیشتری هدایت نماید. محدوده سیستم مدیریت انرژی ممكن است یك ساختمان، كارخانه، تاسیسات، سایت یا شركت و یا بعضی از اجزای آنها باشد و اقدامات، امكانات و تصمیم‌ گیری‌های مرتبط با منابع انرژی داخل دامنه كاری را پوشش دهد. این بند به سازمان امکان میدهد تا نتایج مد نظر از EnMS را در محدوده مشخصی ارزیابی نماید.

جهت اخذ گواهینامه ایزو ۵۰۰۰۱ ، دریافت گواهینامه ایزو ۵۰۰۰۱، صدور استاندارد های مختلف ، سیستم کاران آماده ارائه خدمات به شرکت ها و سازمان ها و صاحبین کسب و کار میباشد.

 • مراجع الزامی

“مراجع الزامی” هیچگونه مرجع الزامی در این استاندارد وجود ندارد و سازمان متناسب با عملکرد سازمانی خود، الزامات قانونی مورد نیاز جهت حصول دستاوردهای سیستم مدیریت انرژی تعریف می‌ نماید.

 • اصطلاحات و تعاریف

“اصطلاحات و تعاریف” لازم است قبل از استقرار سیستم مدیریت انرژی در سازمان، افراد کلیدی سازمان از اصطلاحات و تعاریف درج شده در استاندارد شناخت کافی داشته باشند.

 • مسئولیت مدیریت

“مسئولیت مدیریت” این بند به صورت کاملا شفاف ضرورت مدیریت ارشد برای پشتیبانی از سیستم مدیریت انرژی را تصریح میکند. این بدان معناست که نمایندگان رده بالای سازمان باید از تعریف، استقرار، پیاده سازی و نگهداری یک خط‌مشی انرژی، پشتیبانی کنند. تعهدات کلیدی شامل انجام بازنگری مدیریت، اطمینان حاصل کردن از اینکه منابع انسانی، فنی و مالی لازم مهیا می باشند و تضمین اینکه اهداف خرد و کلان انرژی برقرار شده اند، لازم میباشد.

 • خط‌ مشی انرژی

“خط‌ مشی انرژی” خط‌مشی انرژی سازمان با تعهد سازمان در بهبود عملکرد انرژی مطابقت خواهد داشت. این خط‌ مشی باید بازتاب کننده بزرگی و ماهیت کسب و کار، تعهد به بهبود مداوم و پذیرش هرگونه الزامات قانونی باشد. همچنین فرآیندی برای هدف گذاری و بازنگری اهداف انرژی، پشتیبانی از خرید محصولات کم مصرف و روش و زمان بازبینی و بروز رسانی خط مشی انرژی را شامل شود.

جهت ” اخذ گواهینامه ایزو 50001 “، دریافت ایزو ۵۰۰۰۱ ، صدور گواهینامه ایزو ۵۰۰۰۱ ، میتوانید از طریق سیستم کاران اقدام نمایید. سیستم کاران برترین مرکز جهت اخذ ایزو ، دریافت ایزو ۵۰۰۰۱ ، صدور ایزو ، در کشور با مجوز رسمی سازمان صنعت ، معدن و تجارت میباشد.

 • طرح ریزی انرژی

“طرح ریزی انرژی” بر چگونگی سازماندهی سازمان در خصوص مدیریت انرژی تاکید دارد. برای انجام این موضوع، جمع آوری اطلاعات از تمامی فعالیت های سازمان که ممکن است بر استفاده انرژی و الزامات قانونی که سازمان باید رعایت کند، لازم می‌باشد. همچنین سازمان باید یک بازنگری انرژی جامع، جهت تحلیل مصارف و استفاده‌های انرژی را انجام دهد تا دیدگاه و درک مشخصی از سیستمها، فرایند ها و تجهیزات با مصارف بالای انرژی در سازمان را بدست آورد.

“با استفاده از این داده ها، لازم است فرصتهای بهبود مشخص و اولویت بندی شوند. همچنین باید نحوه اندازهگیری بهبودها مشخص شوند و ایجاد یک خط مبنای انرژی نیز ضرورت دارد تا مشخص شود قبل از اجرایی شدن سیستم مدیریت انرژی، چه میزان انرژی مصرف می شده است. در نهایت، هم راستا با خط‌مشی انرژی، لازم است اهداف انرژی مشخص، پیاده سازی و مستند سازی شوند و همراه با آن طرحهای اقدام که بیان کننده نحوه دسترسی به آنهاست، ایجاد شوند.”

از دیگر نکات کلیدی استاندارد و گواهینامه ایزو

ایزو ۵۰۰۰۱
ایزو ۵۰۰۰۱
 • اجرا و عملیات

“اجرا و عملیات” جهت اطمینان از اینکه EnMS با موفقیت پیاده‌سازی و نگهداری شده باشد، لازم است تمام پرسنل کلیدی مرتبط با سیستم مدیریت انرژی، صلاحیت کافی را داشته و به آنها آموزشهای مورد نیاز مطابق با مسئولیت هایشان ارائه شده باشد. سازمان باید توانایی پرسنلی که با سیستم مدیریت انرژی کار می کنند را بررسی کند و در صورت نیاز به استخدام افراد جدید و یا توسعه آموزشهای لازم،‌ اقدام نماید.

“همچنین باید سیستمی جهت تبادل اطلاعات و آگاهی افراد و روشی برای دریافت باز خوردهای لازم از سیستم ایجاد گردد. از دیگر موارد اصلی در اجرا و عملیات استاندارد ایزو۵۰۰۰۱مستندسازی سیستم مدیریت انرژی می‌ باشد. باید سیستم مدیریت انرژی، دامنه و کاربرد آن، مرزها، خط مشی، اهداف انرژی و طرحهای اقدام، بطور کاملا شفاف و روشن، تشریح شده باشد.”

“نکات کلیدی استاندارد و گواهینامه ایزو۵۰۰۰۱” همچنین لازم است فرآیندی برای نگهداری، بازنگری منظم و بروز رسانی اسناد ایجاد گردد. ایجاد و برقراری فرایند ها و کنترلهای عملیاتی در راستای الزامات استاندارد، این امکان را برای سازمان فراهم می‌کند که از مدیریت و کنترل مصرف انرژی اطمینان حاصل نماید و خط مشی و اهداف مقرر شده در طرح ریزی انرژی را پیگیری نماید.

” الزامات طراحی ” در بخش پیاده سازی و عملیاتی کردن استاندارد، سازمان را ملزم میکند تا تمام امکانات، تجهیزات، سیستم ها و فرآیندهای جدید، اصلاح شده و یا بازسازی شده که تاثیر بسزایی بر مصرف انرژی دارند، را مورد ارزیابی قرار دهد و هرگونه دستاورد جدید را  مستند و در اقدامات و پروژه‌های آتی استفاده نماید. همچنین این الزام وجود دارد که هنگام خرید یا تدارک خدمات یا محصولات انرژی که مصرف کننده انرژی هستند، سازمان برای اندازه گیری مصرف، استفاده و بازده انرژی در عمر مفید محصول و یا خدمت ضوابط مشخصی دارد و اینکه به تامین کنندگان بالقوه آگاهی داده می شود که یکی از پارامترهای تصمیم‌ گیری برای خرید محصول و یا خدمت، ضوابط کارایی انرژی است.

 • بررسی

“بررسی” این بند به اندازه‌ گیری و ارزیابی میزان اثربخشی سیستم مدیریت انرژی می‌پردازد. در این بخش لازم است تا مشخص شود که چه کمیتی باید اندازه گیری شود، نحوه اندازه گیری آن چگونه است و چگونه و در چه زمانی باید داده ها تحلیل و گزارش شوند. انجام ممیزی داخلی ضرورت دارد تا از همخوانی EnMS با ایزو 50001 اطمینان حاصل شود و همچنین برآورده شدن اهداف سیستم مدیریت انرژی ارزیابی گردد. بدیهی است باید با انجام اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه هرگونه نا همخوانی و ناسازگاری برطرف گردد.

 • بازنگری مدیریت

“بازنگری مدیریت” طبق برنامه زمانی مشخص شده، لازم است مدیریت ارشد سازمان را بازبینی کند. اینکار باید به گونه ای انجام می شود که مناسب، کافی و موثر باشد. نکات مهم شامل بازنگری خط‌ مشی انرژی، عملکرد انرژی سازمان، رعایت قانون و هرگونه تغییرات در قوانین و مقررات وضع شده توسط دولت، صنعت و سایر ارگانها، وضعیت اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه و همچنین توصیه هایی جهت بهبود می باشند. عموماً، نتایج بازنگری مدیریت مشتمل بر مواردی نظیر تغییرات خط مشی انرژی، شاخصهای عملکرد انرژی و یا اهداف EnMS میباشد.

“جهت اخذ گواهینامه ایزو ۵۰۰۰۱ ” میتوانید از مجموعه مشاوره سیستم کاران مشاوره رایگان بگیرید. تیم سیستم کاران آماده صدور گواهینامه ایزو معتبر برای شما مشتریان عزیز بوده و میتوانید فرایند گرفتن ایزو ۵۰۰۰۱ خود را به ما بسپارید. با افتخار آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *