استاندارد ایزو ۳۱۰۰۰

استاندارد ایزو ۳۱۰۰۰

استاندارد ایزو ۳۱۰۰۰

آشنایی با استاندارد بین المللی مدیریت ریسک ایزو ۳۱۰۰۰ / ISO 31000:2018

ریسک هایی که بر سازمان ها تاثیر میگذارد، میتوانند عواقبی را از لحاظ عملکرد اقتصادی و اعتبار حرفه ای ، همچنین نتایج محیط زیستی، ایمنی و اجتماعی داشته باشند. بنابراین مدیریت ریسک، به طور مؤثری به سازمانها کمک میکند تا در محیطی سرشار از عدم اطمینان، عملکرد خوبی داشته باشند.

“استاندارد ایزو ۳۱۰۰۰ /۲۰۱۸” ، مدیریت ریسک دستورالعملها، اصول ، چارچوب و فرآیند مدیریت ریسک را فراهم کرده و میتواند توسط هر سازمان بدون توجه به اندازه، فعالیت یا بخش آن مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از ISO ۳۱۰۰۰ می‌ تواند به سازمان ‌ها در افزایش احتمال دستیابی به اهداف، بهبود شناسایی فرصت ‌ها و تهدیدها و استفاده موثر از منابع برای مدیریت ریسک کمک کند.

سازمان هایی که از استاندارد ایزو ۳۱۰۰۰ استفاده میکنند میتوانند اقدامات مدیریت ریسک خود را با یک معیار بین المللی بسنجند و اصولی برای مدیریت موثر و حاکمیت شرکتی فراهم کنند. گواهینامه های صادره برای این استاندارد به دلیل ماهیت راهنما بودن آن به صورت non accredited بوده و صرفا با اعتبارات CB صادر میگردد.

همین حالا میتوانید نسبت به درخواست گواهینامه بین المللی ایزو ۳۱۰۰۰ اقدام کنید و با کارشناسان سیستم کاران تماس حاصل فرمایید.

ورژن جدید استاندارد ایزو ۳۱۰۰۰ ، مدیریت ریسک را ساده تر میکند

آسیب به شهرت یا نام تجاری، جرم و جنایت سایبری، خطر سیاسی و تروریسم، از جمله خطراتی است که سازمان های خصوصی و عمومی از هر نوع و اندازه در سراسر جهان با افزایش فرکانس مواجه هستند. آخرین نسخه از استاندارد ایزو ۳۱۰۰۰  به تازگی منتشر شده است که به مدیریت عدم قطعیت کمک میکند.

ریسک، وارد هر تصمیمی در زندگی می ‌شود اما به وضوح برخی تصمیمات نیاز به رویکرد ساختاری دارند. به عنوان مثال، یک مقام ارشد اجرایی یا دولتی ممکن است نیاز به تصمیم گیری های خطرناک در شرایط بسیار پیچیده داشته باشد. برخورد با ریسک بخشی از حاکمیت و رهبری است و مهم است که چگونه یک سازمان در تمامی سطوح مدیریت میشود.

مزایای استاندارد ایزو ۳۱۰۰۰

 • “موفقیت استراتژی‌ های کسب ‌و کار”
 • “دستیابی به تصمیم‌ گیری مناسب”
 • “تغییرات جدید نوآوری و فنآوری”
 • “اطمینان از ایجاد سطح مناسبی از انعطاف پذیری سازمان”
 • “کمک به دستیابی به نتایج موفقیت در عملیات و پروژه ‌ها”
 • “رعایت دقیق ‌تر مقررات و الزامات مشتری با شناسایی ریسک ‌های مرتبط با آن”
 • “کاهش بروز رویدادهایی که ممکن است منجر به خرابی یا شکست در اجرای عملیات ‌ها شود.”

این استاندارد از 6 بخش تشکیل شده است که بند های مرتبط در ادامه آمده است:

 • دامنه
 • مراجع
 • تعاریف و واژگان
 • اصول
 • چارچوب
 • فرآیند

“مدیریت ریسک” امروزه شیوه های مدیریت ریسک دیگر برای مقابله با تهدیدات امروز مناسب نیستند و نیاز به تکامل دارند. این ملاحظات در قلب بازنگری ایزو ۳۱۰۰۰ ،دستورالعمل های مدیریت ریسک قرار دارند که آخرین نسخه آن به تازگی منتشر شده است. ISO 31000:2018 راهنمایی واضح تر، کوتاه تر و مختصرتری ارائه میدهد که به سازمان ها در زمینه اصول مدیریت ریسک برای بهبود برنامه ریزی و تصمیم گیری بهتر کمک میکند.

 • بررسی اصول مدیریت ریسک، که معیار کلیدی موفقیت آن است.
 • تمرکز بر رهبری توسط مدیران ارشد که باید مطمئن شد که مدیریت ریسک در تمام فعالیت های سازمانی، با حاکمیت سازمان آغاز میشود.
 • تاکید بیشتر بر ماهیت تکراری مدیریت ریسک، استفاده از تجربیات جدید، دانش و تجزیه و تحلیل برای بازنگری عناصر فرایند، اقدامات و کنترل در هر مرحله از فرآیند.
 • بهینه سازی محتوا با توجه بیشتر به حفظ یک سیستم باز که به طور منظم بازخورد با محیط خارجی خود را متناسب با نیازها و زمینه های مختلف انجام میدهد.

“جهت اخذ گواهینامه ایزو” میتوانید از مجموعه مشاوره سیستم کاران مشاوره رایگان بگیرید. تیم سیستم کاران آماده صدور گواهینامه ایزو معتبر برای شما مشتریان عزیز بوده و میتوانید فرایند گرفتن ایزو خود را به ما بسپارید. با افتخار آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستیم.

“جیسون براون”، رئیس کمیته فنی ISO / TC 262 در مورد ویرایش جدید مدیریت ریسک میگوید: نسخه بازبینی‌ شده ایزو ۳۱۰۰۰ بر یکپارچگی سازمان و نقش رهبران و مسئولیت آن‌ها تمرکز دارد. متخصصان ریسک، اغلب در حاشیه مدیریت سازمان قرار دارند و این تاکید به آن ‌ها کمک خواهد کرد تا نشان دهند که مدیریت ریسک بخش مهمی از کسب‌ و کار است.

“استاندارد ایزو ۳۱۰۰۰ ” هر بخش استاندارد به طور واضح با استفاده از زبان ساده ‌تر برای تسهیل درک و دسترسی به تمام بخش ها مورد بررسی قرار گرفته میشود ، نسخه ۲۰۱۸ استاندارد ایزو ۳۱۰۰۰ تمرکز بیشتری بر ایجاد و حفاظت از ارزش به عنوان هدایت کننده اصلی مدیریت ریسک و ویژگی ‌های دیگر مرتبط با آن مانند بهبود مستمر، گنجاندن سهام داران، در نظر گرفتن عوامل انسانی و فرهنگی دارد.

درحال حاضر ریسک به عنوان تاثیر عدم قطعیت در اهداف تعریف شده است، که بر شرایط در تصمیم گیری سازمان تمرکز دارد و به تغییر در درک سنتی از ریسک نیز تاثیر دارد و سازمان ‌ها را مجبور میکند تا مدیریت ریسک را به نیازها و اهداف خود تطبیق دهند.

با ما تماس بگیرید!

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌ های 79165-021  تماس حاصل فرمایید. منتظر شنیدن صدای گرم شما هستیم.

گواهینامه ایزو ۳۱۰۰۰

“استاندارد ایزو ۳۱۰۰۰ ” چارچوب مدیریت ریسک را فراهم کرده که از تمام فعالیت ها پشتیبانی می کند، از جمله تصمیم گیری در تمامی سطوح سازمان. چارچوب ایزو ۳۱۰۰۰ و فرایند های آن باید با سیستم‌ های مدیریت ادغام شود تا ثبات و اثر بخشی کنترل مدیریت در تمام مناطق سازمان تضمین شود. این شامل استراتژی و برنامه ‌ریزی، انعطاف‌ پذیری سازمانی، منابع انسانی ، سازگاری، کیفیت، سلامت و ایمنی، تداوم کسب‌ و کار، مدیریت بحران و امنیت میباشد.

“استاندارد ایزو” حاصله فقط یک نسخه جدید از ایزو ۳۱۰۰۰ نیست بلکه در این ورژن جدید معنای جدیدی به نحوه مدیریت ریسک داده میشود. در رابطه با صدور گواهینامه، ISO 31000: 2018 رهنمود های لازم را ارائه می دهد ، این امر به مدیران امکان انعطاف پذیری برای اجرای استاندارد را به شیوه ای که مناسب با نیازها و اهداف سازمان آنهاست، میدهد.

این استاندارد نیز جزء دسته استانداردهای راهنما بوده و صدور گواهینامه برای آن به صورت non accredite یعنی بدون تایید نهاد بالا دستی AB و صرفا با اعتبارات داخلی CB صورت میپذیرد. لذا این استاندارد بیشتر به منظور اجرا و بهره مندی از مزایای آن در نظر گرفته شده تا صدور گواهینامه برای آن.

اهمیت ایزو ۳۱۰۰۰ برای سایر استاندارد های سیستم مدیریت چیست؟

رویکرد ریسک موضوع اصلی تمام استانداردهای سیستم مدیریت مطابق با ضمیمه اس ال (Annex SL) است بنابراین استفاده‌ی ” ایزو ۳۱۰۰۰”در این فرایندها ضروری است .ایزو ۳۱۰۰۰ استاندارد مدیریت ریسک است که رهنمود ها و راهنمای پیاده ‌سازی مدیریت ریسک سازمانی را بیان می ‌کند. ورژن این استاندارد، ۲۰۱۸ است و روشی مرجع و عمومی را ارائه می ‌دهد که می ‌تواند با هر موضوعی مانند: کیفیت، محیط، ایمنی و بهداشت شغلی، ضد رشوه و غیره سازگار باشد.

“مدیریت ریسک” در تمام استانداردهای سیستم مدیریت متناسب با ضمیمه SL وجود دارد که باعث می‌شود روش ایزو ۳۱۰۰۰ برای شرکت ‌هایی که سیستم‌ مدیریتی مطابق با استانداردهای ایزو اجرا میکنند، بسیار مهم باشد.

“ایزو ۳۱۰۰۰” بیان میکند که  مدیریت ریسک تکرار شونده بوده و به سازمان‌ ها کمک می‌کند تا استراتژی‌ها را ایجاد کرده، به اهداف دست یابند و تصمیم‌ گیری کنند. تنها با این جمله می توان هم سویی روشن مدیریت ریسک را در بالاترین سطح سازمانی، یعنی استراتژیک مشاهده کرد. این بدان دلیل است که با ارزیابی موثر ریسک، سازمان‌ ها می توانند مشکلات، روند ها و تأثیرات را برای تصمیم گیری قاطعانه پیشبینی کنند.

جهت اخذ استاندار ایزو ۳۱۰۰۰ و گواهینامه ایزو۳۱۰۰۰ ( دریافت ایزو۳۱۰۰۰ و یا صدور ایزو۳۱۰۰۰) سیستم کاران آماده ارائه خدمات به شرکت ها و سازمان ها میباشد. کارشناسان ما تمام وقت آماده خدمات رسانی به شما مشتریان عزیز هستند.

فرآیند ارزیابی ریسک اساسا به سه مرحله تقسیم میشود:

 1. شناسایی ریسک
 2. تجزیه و تحلیل ریسک
 3. ارزیابی ریسک

نظارت و تحلیل انتقادی مدیریت ریسک بخشی جدایی ‌ناپذیر از یک سیستم پیوسته است، هیچ نقطه‌ای در فرآیند مدیریت ریسک استاتیک و بدون بازخورد وجود ندارد، بلکه باید در فواصل زمانی برنامه‌ریزی‌ شده یا در موارد وقایع مهم تجزیه و تحلیل شود.

اهمیت ایزو ۳۱۰۰۰

“اهمیت ایزو ۳۱۰۰۰” برای تمام استانداردهای سیستم مدیریت تأکید شده است. قبل از اجرای هر سیستم مدیریتی، استفاده از ایزو ۳۱۰۰۰ برای مدیریت ریسک مزیت زیادی دارد و بسیار کارآمدتر خواهد بود.

کاربرد مدیریت ریسک و استاندارد ایزو۳۱۰۰۰ در سازمان ها چیست؟

ما در دنیایی پر از عدم قطعیت زندگی میکنیم، دنیایی مملو از اتفاقات قابل پیشبینی و غیرقابل پیشبینی، دنیای پیرامون ما قسمتی از بستر یا Context سازمان ما را تشکیل می دهد. این بستر ریسک ها و فرصت های بسیاری را در موارد گوناگون برای ما فراهم می سازد، ریسک ها اگر مدیریت نشوند میتوانند از آسیب های کوچک تا مرگ سازمان را برای ما رقم بزنند.

حالا چرا از قبل از بروز برای آن ها چاره ای نیندیشیم. مدیریت ریسک فرآیندی نظام یافته است که میتواند ریسک ها از قبل شناسایی و مدیریت کند. خب البته از قدیم الایام هم گفته اند. پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین می توان گفت مدیریت ریسک در سازمان قسمتی از فرآیندی است که برای بقای سازمان ضروریست. جمع بندی آنکه استاندارد ایزو 31000 ISO عدم قطعیتی است که روی اهداف سازمان تاثیر گذار است که این تأثیر میتواند مثبت و منفی باشد.

از مزایای اخذ گواهینامه ایزو از شرکت سیستم کاران :

 • پیاده سازی رایگان
 • مشاوره تلفنی و حضوری
 • سرعت در کارسازی
 • صدور گواهینامه ایزو فوری
 • پرداخت کمترین هزینه جهت صدور گواهینامه ایزو
 • صدور فوری گواهینامه ایزو
 • گرفتن مشاوره از مشاورین فوق حرفه ای در زمینه صدور گواهینامه های ایزو
 • پشتیبانی 24 ساعته
 • استفاده از تجربیات متخصصین ایزو
 • جذب مشتری و افزایش مشتری و در نتیجه رشد کسب و کار

چرا استاندارد ایزو ۳۱۰۰۰ ؟

مدلهای مختلفی برای “مدیریت ریسک” وجود دارد اما یکی از کاربردی ترین آنها به خاطر قابلیت یکپارچه سازی با سایر استاندارد های ایزو در سازمان در حوزه های مختلف، ایزو ۳۱۰۰۰ می باشد. این استاندارد چارچوبی برای مدیریت ریسک به سازمان ارائه میدهد که به این علت که اکثر سازمان ها با سیستم های مدیریت مانوس هستند پیاده سازی و یکپارچگی این استاندارد را با بدنه سازمان تسهیل می کند. این استاندارد یک استاندارد بین المللی از سازمان ایزو است که در سال 2018 ویرایش شده است. اداره استاندارد ایران نیز این استاندارد را ترجمه کرده است. با ما همراه باشید.

آیا استاندارد ایزو ۳۱۰۰۰ برای سازمان با زمینه فعالیت کاربرد دارد؟ جواب خیر هست، این استاندارد برای صنعت خاص یا سازمان خاصی نیست و برای همه سازمان ها کاربرد دارد.

آیا ایزو ۳۱۰۰۰ برای موضوعات مختلف در سازمان رویکرد جداگانه ای ارائه میدهد؟ خیر، این استاندارد یک رویکرد ثابت مدیریت ریسک برای همه موضوعات سازمان دارد.

آیا ایزو ۳۱۰۰۰ در دوره خاصی از عمر سازمان کاربرد دارد؟ خیر این استاندارد در همه دوره های عمر سازمان کاربرد دارد و قابلیت آن را دارد که در همه سطوح به کار برود.

آیا صدور استاندارد ایزو ۳۱۰۰۰ ویرایش 2018 در ایران امکان پذیر است؟ بله، مراجع مختلف برای این استاندارد گواهینامه را صادر میکنند.

جهت” اخذ گواهینامه ایزو ۳۱۰۰۰” و دریافت استاندارد ایزو۳۱۰۰۰ – صدور گواهینامه ایزو ۳۱۰۰۰ میتوانید از طریق سیستم کاران اقدام نمایید. سیستم کاران برترین مرکز جهت اخذ گواهینامه ایزو۳۱۰۰۰ (دریافت ایزو ۳۱۰۰۰ – صدورایزو۳۱۰۰۰) در کشور با مجوز رسمی سازمان صنعت، معدن و تجارت میباشد. همین حالا با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *