مراحل اخذ ایزو

مراحل اخذ ایزو

مراحل اخذ ایزو

مراحل اخذ ایزو چگونه است ؟ چگونه میتوانیم گواهینامه ایزو دریافت کنیم ؟ از چه طریقی باید برای دریافت ایزو اقدام کنیم ؟ به کدام شرکت یا سازمان کار خود را بسپاریم ؟ آیا شرکتی که انتخاب کردیم کار بلد است؟ آیا سابقه کاری خوبی داشته و به درستی میتواند کار من را پیش ببرد؟ اصلا برای صنف کاری من چه گواهینامه ایزویی نیاز است؟ و… هزاران سوال که در ذهن شما عزیزان موجوده و جواب همه این سوالات فقط یه جمله کوتاهه… با ما تماس بگیرید.

بله درست شنیدید فقط همین، با ما تماس بگیرید تا پشتیبان های مجرب و کار بلد ما و کارشناسان فوق حرفه ای ما در این زمینه شما را راهنمایی کنند و پاسخ تمامی سوالات شما را بدهند. با سیستم کاران همراه باشید تا اطلاعاتتون رو در زمینه انواع گواهینامه ایزو و نحوه دریافت ایزو افزایش بدید.

در دنیای امروزه و در یک بازار جهانی، کنترل و تعادل باید وجود داشته باشد. اگر غیر از این باشد، و زمانی که کنترل و تعادل وجود نداشته باشد حفظ ثبات و کیفیت در بین صنایع و کشورها بسیار دشوار خواهد بود. برای برطرف کردن و از بین بردن این مشکلات راه هایی وجود دارد ازجمله استانداردهای بین المللی ایزو و گواهینامه ایزو.

مقاله مرتبط : اخذ ایزو 

مراحل اخذ گواهینامه ایزو

سازمان ایزو – گواهینامه ایزو – International Organization for Standardization

سازمان ایزو یا “International Organization for Standardization” یک نهاد بین المللی غیردولتی تنظیم کننده استاندارد است که در ژنو سوئیس قرار دارد. این مجموعه از نمایندگان مختلف طیف وسیعی از سازمانهای استاندارد دارایی، صنعتی و تجاری تشکیل شده است؛ اساساً این سازمان مسئول تعریف و اجرای همه این استاندارد هاست. خود سازمان ISO در واقع چیزی را تأیید نمی کند، صدور گواهینامه های ایزو توسط سازمانهای شخص ثالث انجام میشود.

اخذ گواهینامه ایزو با شرکت سیستم کاران

جهت اخذ گواهینامه ایزو ،دریافت انواع گواهینامه ایزو ، صدور انواع استاندارد ایزو، اخد انواع استانداردهای ایزو، سیستم کاران آماده ارائه تمامی خدمات به شرکت ها و سازمان ها و صاحبین کسب و کار میباشد.

به طور کلی در واقع “اخذ گواهینامه ایزو “مهر تأییدیه شخص ثالثی است كه طبق استاندارد های بین المللی كه توسط سازمان ایزو تهیه و منتشر شده، اجرا می كند. مراحل اخذ ایزو ممکن است دلهره آور به نظر برسد، اما بسیار ساده تر از آن چه که فکر میکنید است. همراه ما باشید.

انتخاب گواهینامه مناسب جهت کسب و کار

اولین گام در فرآیند دریافت و ” اخذ گواهینامه ایزو” این است که بدانید کدام یک از استانداردها برای سازمان شما مناسبترین بوده و به شما در رسیدن به اهداف خود کمک می کند. بسیاری از گواهینامه های ایزو شباهت هایی در سیستم خود دارند که به افراد امکان دریافت تعداد و یا بیشتر از گواهینامه های ایزو را میدهد که میتواند به تجارت آنها کمک کند.

سازمان ایزو تا کنون بیش از 21584 استاندارد منتشر کرده و عضو هایی از 162 کشور و 788 نهاد فنی برای پیشرفت استاندارد دارد:

مهمترین گواهینامه های ایزو مجور برای استفاده و دریافت به شرح زیرند:

 • گواهینامه عمومی ایزو 9001 : بر تأمین نیازهای مشتری، افزایش رضایت مندی آنها و ثبت کیفیت فرآیندهای سازمان متمرکز است.
 • گواهینامه ایزو 14001 : استاندارد یست که برای سیستم مدیریت محیط زیست چارچوب و معیارهایی را تعیین میکند.
 • گواهینامه ایزو 45001: استاندارد بهداشت و ایمنی است که برای کمک به ارتقا و محافظت از سلامت جسمی و روحی کارمندان وجود دارد.
 • گواهینامه ایزو 27001 : بر امنیت سایبری متمرکز است و اخذ آن نشان میدهد شما امنیت سایبری را جدی میگیرید و گامی در جهت انطباق با GDPRبرداشتید.

مرحله آمادگی ایزو

مرحله آمادگی و انتخاب مرجع صدور برای دریافت ایزو

قبل از اقدام برای “اخذ گواهینامه”، ابتدا باید فرایندهای تولید خود را ارتقا داده و استانداردهای کیفیت را در مجموعه خود اجرا کنید. موارد اساسی آماده شدن برای دریافت ایزو شامل توسعه دادن سیستم مدیریت، شناسایی فرآیند اصلی، مستند سازی با مشارکت کارکنان، داشتن کارکنان آموزش دیده، وجود نظارت و بازرسی بر سیستم، شناسایی نقاط ضعف و قدرت، حسابرسی و بررسی اثربخشی میشوند.

در ادامه برای ثبت سیستم خود باید یک مرجع صحیح برای ثبت و صدور گواهینامه مدنظر انتخاب کنید، همه نهادهای صدور گواهینامه برابر نیستند و انتخاب یک نهاد درست، گامی مهم برای موفقیت است. می توانید برای انتخاب درست نهاد، بررسی آمادگی مجموعه و بهبود عملکرد آن از ابتدای کار از یک مشاور اخذ ایزو کمک بگیرید. در این راستا شرکت سیستم کاران به شما مشاوره رایگان میدهد.

مراحل اخذ ایزو

اخذ گواهینامه “برای هر سازمانی دارای مراحل مختلفی است که هم از سوی شرکت مشاور ایزو و هم سازمان متقاضی اخذ گواهینامه می بایست انجام پذیرد تا نهایتا گواهینامه مورد نظر صادر گردد. بسته به اندازه و پیچیدگی تجارت، دریافت گواهینامه ایزو میتواند از 6 تا 12 ماه به طول انجامد و به زمان و تعهد موجود برای پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت در تجارت شما بستگی دارد.

مرحله اول: تعیین نوع و سطح استاندارد

ابتدا باید تصمیم بگیرید که چه نوع و سطح استاندارد را می خواهید دریافت کنید. برای این منظور، باید با استانداردهای موجود آشنا شوید و نیاز، هدف و فعالیت های خود را با آن تطبیق دهید. 

گواهی های ایزو انواع مختلفی دارد و هر کدام از این استانداردهای ISO  مزایای خاص خود را دارد، برای مثال:

 • ایزو 14001 :  اثرات زیست محیطی شما را کاهش میدهد.
 • ایزو 45001 :  به شما کمک میکند از افراد خود محافظت کنید.
 • ایزو 9001 : به مشتریان شما کمک میکند تا در اولویت قرار گیرند.
 • گواهینامه ایزو 27001 : از سیستم ها، داده ها و شهرت شما محافظت میکند.
 • گواهینامه ایزو 22301 : از کسب و کار شما در برابر اختلال محافظت میکند.
 • گواهینامه ایزو 10004 : ایجاد فروش بیشتر به دلیل تقویت برند و در نهایت پیشرفت برند.

لازم به ذکر است که خبر ویژه ای به شما عزیزان بدهیم، همین الان میتوانید با مشاوران حرفه ای و کارشناسان خبره و با تجربه ما در زمینه انواع گواهینامه ایزو و انواع استاندارد ایزو تماس بگیرید و پاسخ تمامی سوالات و ابهامات خود را دریافت کنید. منتظر شما عزیزان هستیم.

سطح استانداردها نشان دهنده درجه پخش و پذیرش آن ها در جهان است. سطح های مختلف عبارتند از:

 • سطح جهانی: استانداردهای تعریف شده توسط سازمان جهانی استاندارد  (ISO)
 • سطح قاره ای: استانداردهای تعریف شده توسط سازمان های قاره ای مانند کمیسیون اروپایی (CEN) یا   (COPANT)
 • سطح منطقه ای: استانداردهای تعریف شده توسط سازمان های منطقه ای مانند خليج فارس (GSO) گروه دولت‌های آفريقائى (SADC)
 • سطح ملی: استانداردهای تعريف شده توسط سازمان‌های ملّى مثل استانداردسازی ایران (ISIRI) يا دپارتمان تجارت آمريكا  (NIST)

مرحله دوم: تدوین يك سيستم مديريت

بر اساس نوع و سطح استانداردي كه در نظر دارید برای دريافت آن اقدام کنید، بايد يك سيستم مديريت مناسب را پیاده سازی نمایید. در این بخش از مراحل اخذ ایزو يك مجموعه از فرآيندها، روش‌ها، سياست‌ها و اهداف تبیین می شود كه به سازمان كمك مي‌كند تا الزامات استاندارد را رعايت کرده و در سازمان بهبود ببخشد. سيستم مديريت بايد شامل عناصر زير باشد:

 • تعیین مسئولیت و نقش کارکنان در اجرای استاندارد
 • تعیین روش اندازه گیری و ارزیابی عملکرد سازمان نسبت به استاندارد
 • تعیین روش بازخورد و بهبود مستمر فرآیندها و خروجی های سازمان
 • تعیین روش مستندسازی و ثبت فعالیت های مرتبط با استاندارد
 • تعیین روش آموزش و افزایش آگاهی کارکنان در مورد استاندارد

مرحله سوم: اجرای سیستم مدیریت

پس از تبیین سيستم مديريت، سازمان‌ بايد آن را به صورت عملي در كل فعاليت‌هاي خود پياده‌سازي كند. اين به اين معني است كه در این مرحله از مراحل دریافت ایزو:

 • کارکنان باید نقش و مسئولیت های خود را در رعایت الزامات استانداردها بشناسند و متناسب با آن انجام دهند
 • سازمان باید عملکرد خود را با استفاده از شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) اندازه گیری و ارزیابی کنند
 • سازمان باید نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کند و برنامه های بهبود را تعیین و اجرا کند
 • سازمان باید فعالیت های خود را به صورت منظم و قابل رجوع مستندسازی و ثبت کند
 • سازمان باید کارکنان خود را در مورد استانداردها آموزش دهد و آگاهی آن ها را افزایش دهد

مرحله چهارم: حصول گواهینامه

پس از اجرای سیستم مدیریت، سازمان با یک شرکت حائز صلاحیت برای صدور گواهینامه مرتبط می شود و شركت صادرکننده که از طرف سازمان های معتبر بین المللی تایید شده، (مانند انجمن تأیید کنندگان بین المللی (IAF) یا اتحادیه اروپایی (EU) ) مراحل دریافت ایزو را به شرح زیر انجام می دهد:

 • درخواست گواهینامه: سازمان باید با یک شرکت حائز صلاحیت تماس بگیرد و نوع و سطح استاندارد مورد نظر خود را اعلام کند. شرکت حائز صلاحیت باید پروپوزال و قراردادی را به سازمان ارائه دهد که شامل هزینه ها، زمان بندی و شرایط حصول گواهینامه باشد.
 • بازرسی اولیه: شرکت حائز صلاحیت یک گروه بازرس را به سازمان اعزام می کند تا سیستم مدیریت و فعالیت های سازمان را بر اساس استانداردهای مورد نظر بررسی کنند. گروه بازرس گزارش بازرسی را تهیه و به سازمان ارائه می دهد که شامل نتایج، نقص ها، توصیه ها و زمان مقرر برای رفع نقص ها می باشد.
 • رفع نواقص: سازمان نواقص شناسایی شده توسط گروه بازرس را در زمان مقرر رفع می کند و مستندات رفع نواقص را به شرکت صادرکننده ارسال می کند.
 • بازرسی نهایی: شرکت صادر کننده مجدد گروه بازرس را به سازمان اعزام می کند تا مراحل اخذ استاندارد ایزو را طی کند و رفع نواقص و عملکرد سازمان را تأیید کند. در صورت عدم وجود نقص جدی، گروه بازرس پرونده سازمان را به کمیته تصمیم گیری شرکت صادر کننده ارجاع می دهد.
 • صدور گواهی: کمیته تصميم‌گيرى شركت صادر کننده پرونده سازمان را مورد بررسي قرار مي‌دهد و در صورت عدم وجود مشكل در مراحل گرفتن ایزو برای شرکت، گواهی استاندارد را به سازمان صادر مي‌كند. 

مرحله پنجم: نگهداری گواهینامه

پس از حصول گواهینامه، سازمان سیستم مدیریت خود را به روز کرده و بهبود می بخشد و از رعایت استانداردها اطمینان حاصل می کند و برای این منظور، بازرسی های داخلی و خارجی را به صورت منظم انجام می دهد. بازرسی داخلی توسط کارکنان سازمان یا مشاوران خارجی انجام می شوند تا نواقص و فرصت های بهبود شناسایی شود. بازرسی خارجی می تواند توسط شرکت حائز صلاحیت انجام شود تا تأیید کند که سازمان همچنان مطابق با استانداردها عمل می کند. در صورت عدم رعایت الزامات استاندارد، شرکت صادر کننده ممکن است گواهی سازمان را تعليق، لغو يا باطل كند.

در نتیجه برای پشت سر گذاشتن مراحل دریافت ایزو، به صورت خلاصه، سازمان باید این پنج مرحله را طی کند:

 • تعیین نوع و سطح استاندارد
 • تدوین يك سيستم مديريت
 • اجرای سیستم مدیریت
 • حصول گواهینامه
 • نگهداری گواهینامه

این فرآیند به سازمان ها کمک می کند تا کیفیت ارایه محصول یا خدمات، ایمنی و سایر الزامات فعالیت خود را بهبود بخشیده و اعتبار خود را در بازار افزایش دهند.

مراحل اخذ ایزو را به صورت زیر میتوان خلاصه کرد:

 1. “تکمیل فرم پرسشنامه توسط سازمان متقاضی جهت بررسی وضعیت و ماهیت سازمان جهت برآورد هزینه مشاوره”
 2. “ارسال نامه اعلام قیمت یا پیش فاکتور و عقد قرارداد با شرکت مشاور ایزو”
 3. “آشنایی مشاور با مدیران و برگزاری جلسه برای شناخت اهمیت و نحوه عملکرد استاندارد ایزو”
 4. “طراحی الزامات و مستندات سیستم مدیریت کیفیت و تدوین راهکاری اجرایی برای مستقر کردن سیستم در نظر گرفته شده و تعیین مسئولیت کلیه اشخاص مسئول در سیستم به طور شفاف”
 5. “آموزش کلی ایزو و سیستم مدیریت کیفیت به کلیه پرسنل سازمان و پیاده سازی سیستم و الزامات ایزو توسط کلیه واحدهای مربوطه سازمان”
 6. “پیشمیزی برای بررسی میزان آمادگی سازمان”
 7. “انتخاب مرجع صدور گواهینامه و عقد قرارداد”
 8. “تعیین روز ممیزی با کمک مرجع صدور جهت اخذ گواهینامه ایزو”
 9. “انجام ممیزی در 2 مرحله”

انتخاب یک سازمان گواهینامه ایزو

انتخاب یک سازمان گواهینامه ایزو

هنگام انتخاب یک مرجع صدور گواهینامه، باید به نکات خیلی مهمی توجه کرد:

 • چندین مرجع صدور گواهینامه را ارزیابی کنید.
 • بررسی کنید که آیا سازمان صدور گواهی از استاندارد CASCO مربوطه استفاده میکند یا خیر.
 • بررسی کنید که آیا معتبر است یا خیر.
 •  اعتبار بخشی تاییدیه مستقل شایستگی را فراهم می کند.
 •  اعتبار سنجی اجباری نیست و عدم اعتبار لزوماً به معنای معتبر نبودن نهاد صدور گواهینامه نیست.
 • سوابق کاری آن شرکت را خوب بسنجید و در موردش تحقیق کنید.
 • حواستان را خوب جمع کنید تا در دام شیادان و افراد سودجو نیفتید.

این سند الزامات مربوط به صلاحیت، عملکرد منسجم و بی طرفی نهادهای اعتبار بخشی را که سازمان های ارزیابی انطباق را ارزیابی و تأیید میکنند، مشخص می کند.

برای دریافت گواهینامه ایزو و اخذ گواهینامه ایزو فوری با ما تماس بگیرید.

مقاله مرتبط : گواهینامه ایزو

در این راستا اگر همه مراحل اخذ ایزو به درستی انجام شود گواهینامه ایزو برای مجموعه شما صادر میشود؛ در غیر این صورت حسابرس برای قرارگیری در مسیر درست، مراحل لازم را به شما گوشزد می کند. پس از صدور گواهینامه ایزو، شرکت شما سالانه حسابرسی خواهد شد تا اطمینان حاصل کنند که پیشرفت مستمر انجام می شود و استانداردها نیز حفظ می شوند. پس از اخذ گواهینامه ایزو

مزایای مشترک در تمام استاندارد های ایزو :

 • افزایش بهره وری
 • کاهش هزینه ها
 • کارکنان متعهدتر
 • کاهش خطرات احتمالی
 • کاهش حق بیمه
 • بهبود رضایت مشتری
 • به مناقصه کمک میکند

معمولا این گواهی به مدت 3 سال معتبر است و پس از بازرسی هر سال باید تمدید شود. اهمیت دریافت گواهینامه ISO در مواردی مانند پیروزی در کسب و کار، بهبود کارایی، بهبود اعتبار سازمان و متمایز شدن از رقبا مشخص میشود.

از مزایای اخذ گواهینامه ایزو از شرکت سیستم کاران :

 • پیاده سازی رایگان
 • مشاوره تلفنی و حضوری
 • سرعت در کارسازی
 • صدور گواهینامه ایزو فوری
 • پرداخت کمترین هزینه جهت صدور گواهینامه ایزو
 • صدور فوری گواهینامه ایزو
 • احترام به حاکمیت قانون
 • گرفتن مشاوره از مشاورین فوق حرفه ای در زمینه صدور گواهینامه های ایزو
 • پشتیبانی و پاسخگویی 24 ساعته
 • استفاده از تجربیات متخصصین ایزو
 • جذب مشتری و افزایش مشتری و در نتیجه رشد کسب و کار

جهت دریافت و اخذ گواهینامه ایزو انواع گواهینامه های ایزو میتوانید از مجموعه مشاوره سیستم کاران مشاوره رایگان بگیرید. تیم سیستم کاران آماده صدور گواهینامه ایزو معتبر برای شما مشتریان عزیز بوده و میتوانید فرایند گرفتن گواهینامه ایزو خود را به ما بسپارید. با افتخار آماده خدمت رسانی به شما عزیزان هستیم.

 

مراحل اخذ ایزو برای استانداردهای مختلف به چه شکل است؟

✔مراحل اخذ ایزو برای دریافت استانداردهای مختلف ایزو به صورت خلاصه مطابق لیسیت زیر است: تعیین نوع و سطح استاندارد تدوین يك سيستم مديريت اجرای سیستم مدیریت حصول گواهینامه نگهداری گواهینامه

مراحل دریافت ایزو با یک شرکت صادر کننده چیست؟

✔ مراحل دریافت ایزو برای استاندارد مشخص با یک مرجع صدور گواهینامه، شامل مراحل زیر می شود: تکمیل فرم پرسشنامه ارسال پیش فاکتور و عقد قرارداد با شرکت مشاور ایزو برگزاری جلسه برای شناخت و آشنایی با مدیران و کارکنان طراحی الزامات و مستندات، تدوین راهکاری اجرایی برای مستقر کردن سیستم، تعیین مسئولیت کمیته ایزو آموزش ایزو و سیستم مدیریت کیفیت به پرسنل و پیاده سازی سیستم و الزامات پیش ممیزی برای بررسی میزان آمادگی انتخاب مرجع صدور گواهینامه و عقد قرارداد تعیین روز ممیزی با کمک مرجع صدور جهت اخذ گواهینامه ایزو انجام ممیزی در 2 مرحله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *