نحوه استعلام گواهینامه ایزو

استعلام گواهینامه ایزو

نحوه استعلام گواهینامه ایزو

برای گرفتن “استعلام گواهینامه ایزو” چه اقداماتی باید انجام داد؟ وقتی شرکتی را برای ارائه کالا یا خدمات انتخاب می کنیم، انتظار داریم و میخواهیم که آنها تجربه ای با کیفیت و مثبت به ما ارائه دهند. با داشتن گواهینامه ISO 9001، یک شرکت به مصرف کنندگان و دنیای تجارت میگوید که به خروجی آنها اهمیت میدهد و کالاها یا خدمات آنها را به بهترین شکل ممکن ارائه می دهد. شرکت‌ها و سازمان‌هایی که استانداردهای مدیریت کیفیت خاص را رعایت می‌کنند می‌توانند از سازمان بین‌المللی استاندارد یا ISO گواهی دریافت کنند.

این یک تایید رسمی توسط یک نهاد تایید شده است که شرکت شما بر اساس مجموعه ای دقیق از استانداردها و دستورالعملها برای تضمین کیفیت در تمام جنبه های کار اجرا کرده و کار میکند. اگر قصد دارید با یک شرکت تجارت کنید، اما ابتدا میخواهید مطمئن شوید که آنها دارای گواهی ISO هستند، می توانید خودتان این موضوع را تأیید کنید. شرکتی که ادعا می کند دارای گواهینامه ISO است باید بتواند اسناد رسمی برای اثبات این وضعیت ارائه دهد، اما شما همچنین می توانید با درخواست تأیید مستقیم از سازمان گواهی کننده، این ادعا را تأیید کنید. در واقع می توانید به راحتی با گرفتن “استعلام گواهینامه ایزو” شرکت یا سازمان مدعی از صحت ادعای آنها مطمئن شوید.

این ایده خوبی است که اگر شرکتی برای داشتن گواهینامه تبلیغ میکند، آن را بررسی کنید. شما میخواهید از مشروعیت اطمینان حاصل کنید زیرا این گواهینامه برای به دست آوردن آن تلاش زیادی می کند. بررسی مضاعف گواهینامه آنها، یک رابطه قابل اعتماد با مشتری ایجاد می کند. کار منحصراً با شرکت‌های دارای اعتبار، شما را در انجام کار خود مطمئن نگه می‌دارد. به همین جهت در این مقاله قصد داریم گام به گام مراحل استعلام را با یکدیگر مرور کنیم.

گام اول

از مدیران شرکت بخواهید اسنادی را که از ثبت سازمان گواهی دهنده دریافت کرده اند که نشان می دهد شرکت دارای گواهینامه ISO است را به شما نشان دهند. گواهی باید نام ثبت کننده صادر کننده گواهی را نشان دهد. در صورت تایید صلاحیت ثبت کننده، مهر یا مهر موسسه اعتبار سنجی نیز باید موجود باشد. مطمئن شوید که گواهی همچنان جاری است. تاریخ گواهی را چک کنید، پس از دریافت یک کپی از گواهی، باید مطمئن شوید که کاملا معتبر است. یکی از راه هایی که گواهینامه ممکن است مشروع نباشد، تاریخ منقضی شده است. گرفتن گواهینامه به خودی خود یک فرآیند است، اما حفظ گواهینامه به همان اندازه دشوار است. بسیاری از شرکت ها برای گسترش دامنه کسب و کار خود تلاش می کنند تا گواهینامه دریافت کنند.

اگر در هنگام استعلام گواهینامه ایزو متوجه شدید که گواهی معلق شده یا منقضی شده است، بهتر است بدانید که گواهی های منقضی شده ممکن است توضیحات معتبری داشته باشد، مسائل مربوط به ادارات ثبت به صدور گواهی مجدد به موقع ختم می شود. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است فقط زمان بیشتری طول بکشد تا فرآیند تکمیل شود و همیشه تقصیر یک شرکت نیست. آنها برای صدور گواهینامه مجدد آماده نبودند و مجبور شدند به تعویق بیفتند. اگر این اتفاق افتاد، باید قبل از عقد قرارداد با شرکت، برنامه و دستور کار این تأییدیه مجدد را مشاهده کنید.

برای مثال: اولین کاری که باید هنگام ارزیابی یا “استعلام گواهینامه ایزو” یک تامین کننده بالقوه براساس گواهی ISO 9001 انجام دهید این است که در خواست کنید یک کپی از خود گواهی را در اختیار شما قرار دهند. اگر شرکت واقعاً دارای گواهی است، آنها نباید با ارائه یک کپی از گواهینامه خود به شما مشکلی داشته باشند. هنگامی که آن را دارید، می توانید بررسی های زیر را انجام دهید: فقط ثبت کنندگان مجاز به ارائه گواهینامه ISO 9001 هستند. یک سازمان نمی تواند خود گواهی صادر کند. بنابراین، به دنبال نام ثبت کننده (به عنوان مثال، DNV، BSI، ABS و غیره) باشید. برای استعلام گواهینامه ایزو و اطمینان از صحت مدرک به دنبال نام نهاد اعتبار بخشی (به عنوان مثال، ANAB، UKAS، و غیره) باشید. اگر مهری از یک نهاد تأیید صلاحیت میبینید، میتوانید دریابید که آیا این نهاد اعتبار بخشی عضو انجمن بین المللی اعتبار بخشی (IAF)  است یا خیر.

اگر هیچ مهری از طرف یک نهاد اعتبار بخشی روی گواهی وجود ندارد، باید در مورد اینکه آیا ثبت کننده صلاحیت حسابرسی را دارد یا خیر، مشکوک باشید. یک ثبت کننده ممکن است تصمیم بگیرد که به دنبال تأیید اعتبار نرود، اما ممکن است این نشانه توانایی و شایستگی آنها باشد یا نباشد. برای اینکه یک شرکت اعتبار خود را با مدرک سازمان ایزو حفظ کند، تأیید و ممیزی سالانه نیاز دارد. جهت اطلاع از هزینه هزینه استقرار ایزو کلیک کنید

گام دوم نحوه استعلام گواهینامه ایزو

برای “استعلام گواهینامه ایزو” با ثبت کننده مندرج در گواهی تماس بگیرید. از او بخواهید لیست گواهینامه های خود را بررسی کند و برای شما تأیید کند که شرکت مورد نظر شما در لیست گواهینامه های فعلی او قرار دارد. ممکن است بخواهید که او تأییدیه کتبی را جهت استعلام گواهینامه ایزو برای شما ارسال کند. زیرا برخی شرکت ها یا سازمان ها فقط بر اساس گواهی ایزو اطمینان میکنند و مبادلات خود را انجام میدهند. همچنین برای استعلام گواهینامه از یک شخص ثالث باید بررسی کنید که آیا مرجع اعتبار سنجی معتبر است یا خیر.

حساب رسان شخص ثالث زیادی وجود دارند که ممکن است اعضای “انجمن اعتبار بخشی بین المللی(IAF)” نباشند. این فهرست تضمین می‌کند که حساب رسان و شرکت‌هایی که آنها نمایندگی می‌کنند برای تکمیل مؤثر این حساب رسی آموزش دیده و گواهینامه دریافت کرده‌اند. بسیاری از سازمان ها هستند که گواهینامه ندارند و این انجمن منبع خوبی برای بررسی است! نهادهای اعتبار بخشی مشاغلی را که در آنها گواهینامه داده اند منتشر می کنند. اگر شرکتی در لیست است، می توانید تأیید کنید که شرکت به درستی گواهینامه دریافت کرده است و به الزامات گواهی خود پایبند است.

گام سوم

به لیست آنلاین ثبت شرکت های دارای گواهی ISO بروید. جستجویی را با عباراتی مانند “ثبت کننده های ISO “انجام دهید تا ثبت کننده خاصی را که در اسناد شرکت ذکر شده است بیابید. هر شرکتی که ثبت کننده تایید کرده است باید در وب سایت او فهرست شود. مطمئن شوید که گواهینامه مربوط و خاص هستند. گواهینامه ISO 9001 از این نظر منحصر به فرد است که استانداردهایی که یک کسب و کار باید رعایت کند، مختص هر شرکتی است. این به یک شرکت اجازه می‌دهد تا معیارها و فرآیندهایی را که برای کسب‌ و کارشان ارائه می‌شوند، بهبود بخشد. مجموعه استانداردهای عمومی ممکن است برای همه شرکت ها اعمال نشود، بنابراین تضمین می کند که یک کسب و کار می تواند کارایی خود را به روش هایی که به طور خاص به نفع آنها باشد افزایش دهد.

کلام آخر

اگر متوجه شدید که مشکلاتی در هر یک از مراحل بالا ایجاد شده است و نمی توان آنها را اصلاح کرد، تامین کننده دیگری را پیدا کنید که دارای گواهینامه باشد. هیچ دلیلی برای کار با شرکتی وجود ندارد که گفته باشد آنها گواهینامه دریافت کرده‌اند در حالی که واقعاً گواهینامه ندارند. در این مقاله تلاش کردیم روش های “استعلام گواهینامه ایزو” را به طور مفصل در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. ممنونیم که تا پایان مقاله با ما همراه بوده اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *