گواهینامه ایزو 17025

گواهینامه ایزو 17025

گواهینامه ایزو 17025 چیست ؟

“گواهینامه ایزو 17025” چه کاربردی دارد؟ گواهینامه 17025 یک سیستم ارزیابی برای تشخیص استاندارهای موجود و سطح کیفیت و همچنین نحوه ی مدیریت کیفیت آزمایشگاه هایی است که دارای خدمات تست و کالیبراسیون می باشند. این سند بند های مشابه بسیاری با استاندارد ایزو  9000 دارد اما گواهی ایزو 17025 بیشتر تمرکز بر کنترل کیفیت و شایستگی فنی مجموعه استاندار ها و خدمات آزمایشگاه های تست کالیبراسیون دارد. این گواهی برای سازمان هایی که نتایج آزمایش ذکر شده را ارائه میکنند صادر میشود.

نسخه فعلی این استاندارد ISO/IEC 17025 است. این استاندارد شامل دو بخش اصلی است:”الزامات مدیریت “(در درجه اول مربوط به عملکرد و” اثربخشی سیستم مدیریت کیفیت” در آزمایشگاه) و الزامات فنی (در درجه اول مربوط به صلاحیت کارکنان و کالیبراسیون تجهیزات). این استاندارد همچنین الزامات مربوط به مدیریت کیفیت مانند کنترل اسناد و اقدامات اصلاحی را ارائه می دهد. این استاندارد مبنایی برای تایید صلاحیت از یک نهاد اعتبار بخش است. این اعتبار برای یک حوزه خاص است.

هدف ISO 17025 چیست؟

هدف اصلی “گواهینامه ایزو 17025” اطمینان از صلاحیت فنی و قابلیت اطمینان نتایج تحلیلی است. سازمان اساندارد جهانی ایزو برای سازمان های گواهی شده، از الزامات مدیریتی و الزامات فنی استفاده می کند که بر بهبود کیفیت کار انجام شده در آزمایشگاه ها تأثیر می گذارد. این الزامات به‌ عنوان ابزاری برای انتشار دانش جمعی استفاده می‌شود که ادغام کارکنان را تسهیل می‌کند، انعطاف‌ پذیری را در سازگاری با تغییرات محیطی فراهم می‌کند و اجازه می‌دهد مشکلات برای حل زودهنگام شناسایی شوند. به همین دلیل، این استاندارد برای ه رسازمانی که نیاز به تحقق روش های تست بسته بندی برای محصولات خود دارد، مفید است.

اعتبار سنجی سند  ISO 17025  چیست؟

اگر بخواهید “گواهینامه ایزو 17025” که مبنی بر تایید صلاحیت فنی آزمایشگاه و “سیستم مدیریت کیفیت” و استاندارهامی باشد را بدست بیاورید، باید آزمایشگاه توسط یک فرد سوم بازرسی شود. همچنین باید بدانید که این ارزیابی یا همان ممیزی به صورت دائم و منظم با هدف حفظ اعتبار در جریان است. اعتبار سنجی ISO 17025 فقط توسط یک نهاد اعتبار سنجی مجاز اعطا می شود. اعتبار بخشی به این معناست که آزمایشگاه الزامات مدیریتی و الزامات فنی ISO17025 را برآورده کرده است و از نظر فنی برای تولید نتایج کالیبراسیون و آزمایش صلاحیت دارد.

چرا کالیبره کردن ابزارهای خود در آزمایشگاه معتبر ISO 17025 مهم است؟

“گواهینامه 17025” ثابت میکند که یک آزمایشگاه دارای “سیستم مدیریت کیفیت” قابل قبولی است و توانایی و صلاحیت ارائه نتایج آزمایش و کالیبراسیون را دارد. آزمایشگاههای معتبر آزمایش هایی را براساس استانداردهای بینالمللی (ISO 17025) انجام میدهند و نتایج بین سازمان های دولتی و نظارتی مختلف قابل قبول است. ترتیب بین نهادهای تأیید صلاحیت به این صورت است که نتایج آزمون اعضای معتبر بدون توجه به نهاد تأیید صلاحیت، حداقل استاندارد کیفی یکسانی را داشته باشد و نتایج کالیبراسیون به گونه‌ای تشخیص داده شود که گویی آنها کالیبراسیون را خودشان انجام داده‌ اند.

گواهینامه ISO 17025 برای چه کسانی مناسب است؟

“گواهینامه ایزو 17025″برای هر سازمانی که آزمایش، نمونه برداری یا کالیبراسیون انجام می دهد و نتایج قابل اعتمادی میخواهد مفید است. این امر شامل همه انواع آزمایشگاه‌ها می‌شود، خواه متعلق به دولت، صنعت یا در واقع هر سازمان دیگری باشد. این استاندارد همچنین برای دانشگاه‌ها ، مراکز تحقیقاتی، آزمایشگاه های دولت‌ها ، تنظیم‌کننده‌ها ، سازمان‌های بازرسی، سازمان‌های صدور گواهی‌نامه محصول و سایر نهادهای ارزیابی انطباق با نیاز به انجام آزمایش، نمونه‌ برداری یاکالیبراسیون مفید است.

استاندارد ایزو 17025

چرا ISO/IEC 17025 بازنگری شده است؟

آخرین نسخه “گواهی ایزو 17025” در سال 2005 منتشر شد و از آن زمان ، شرایط بازار و فناوری تغییر کرده است. نسخه جدید تغییرات فنی، واژگان و پیشرفت در تکنیک های IT را پوشش می دهد .همچنین آخرین نسخه ISO 9001 را در نظر میگیرد.

مزایای اجرای استاندارد ISO 17025

مطابق با سایر “استانداردهای ISO” ، مطابقت با سند ایزو 17025مستلزم کار و تلاش برای یک آزمایشگاه است. با این حال، توانایی تأیید اینکه یک آزمایشگاه تمام الزامات ذکر شده در استاندارد را برآورده می کند، مستلزم چندین مزیت است:

 • “گواهی ایزو 17025″کیفیت یک آزمایشگاه درسطح ملی و بین المللی است. تایید صلاحیت ISO 17025 آزمایشگاه ها را قادر می سازد تا تضمین کنند که به شیوه ای ماهرانه عمل می کنند و نتایج معتبری را در سراسر جهان ایجاد می کنند. بنابراین، به معنای راهی برای کسب مزیت رقابتی است.
 • همکاری بین “آزمایشگاه ها” و سایر سازمان ها را تسهیل می کند. این گواهینامه همکاری بین سازمان های فراتر از مرزهای ملی را تسهیل می کند، زیرا استاندارد کیفیتی را برای نتایج به دست آمده ایجاد می کند. بنابراین ، تجارت بین المللی را نیز تقویت میکند.
 • تضمین برتری در خدمات ارائه شده به مشتری. اعتبار سنجی “گواهی ایزو 17025″فرآیندهایی مانند ارتباط کافی با مشتری یا حفاظت از محرمانه بودن مشتری را تضمین می کند. در نتیجه، مطابقت با استاندارد ISO 17025 نه تنها به معنای اعتبار بخشیدن به قابلیت‌های آزمایش یا کالیبراسیون یک آزمایشگاه است، بلکه به معنای ارتقای برتری اقدامات آن تا حد امکان انسانی است . در میان اقدامات دیگر، مدیریت پیشگیرانه و فرآیندهای بهبود مستمر، علاوه بر تضمین صلاحیت پرسنل آزمایشگاه را تقویت میکند.

الزامات ISO 17025

“گواهینامه ایزو 17025″مجموعه ای از الزامات فنی را بیان می کند که منجر به افزایش کیفیت کار انجام شده در آزمایشگاه ها می شود:

 • “نحوه تضمین صلاحیت کادر فنی.”
 • “رویه هایی که برای اطمینان از کیفیت تجهیزات، امکانات و شرایط محیطی دنبال می شود.”
 • “نحوه انتخاب روش های آزمایش و کالیبراسیون که توسط آزمایشگاه انجام می شود.”
 • “روش های مورد استفاده برای نمونه برداری، اندازه گیری قابلیت ردیابی و جابجایی اشیاء در طول آزمایش.”
 • “رویه های انتخاب شده برای اطمینان از کیفیت و تولید گزارش نتایج.”

علاوه بر این، آزمایشگاه باید یک سری الزامات اداری را مشخص کند:.

 • “اطلاعات مربوط به سازمان، وضعیت حقوقی آن و پردازش اطلاعات محرمانه.”
 • “نحوه پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت.”
 • “رویه های موجود برای کنترل اسناد.”
 • “نحوه مدیریت خدمات مشتری و شکایات احتمالی.”
 • “پروتکل های برون سپاری.”
 • “رویه های دنبال شده برای بهبود سیستم مدیریت.”
 • “QMS اقدامات پیشگیرانه و اصلاحی، کنترل سوابق، ممیزی های داخلی و روش های بررسی مدیریت ارشد.”

کلام آخر

اگر مایلید چالش” دریافت گواهینامه ایزو 17025″ را قبول کنید، کارشناسان ما تجربه ای کیفی را تضمین می کنند که در آن نیازهای شما برآورده می شود و شما بخشی از خانواده شبکه جهانی ما خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *