شرایط تعلیق ابطال گواهینامه ایزو

تعلیق و ابطال گواهینامه ایزو 

شرایط تعلیق ابطال گواهینامه ایزو

“تعلیق و ابطال گواهینامه ایزو” دارای اصول و قواعدی مشخص است اما برای تعلیق گواهینامه باید دلایلی واضح و مشخصی وجود داشته باشد. این روزها دریافت گواهینامه ایزو برای سازمان هایی که مبادلاتی در سطح جهانی یابین الملل انجام میدهند نشان دهنده ی اعتبار است و بسیار مهم تلقی میشود. سازمان بین المللی ISO استانداردهای یکپارچه برای مشاغل صنعتی و اقتصادی در نظر میگیرد و بر تمام سازمان های گواهی شده نظارت میکند.

این سازمان یک ارگان و “نهاد غیردولتی” است و به دلیل اینکه قوانین تعیین شده از طرف این سازمان مهم و معتبر است میتوان گفت که استانداردهای آن از بسیاری از قوانین دولتی قدرت بیشتری دارد. بنابراین شرکت های بازرگانی تلاش زیادی برای اخذ این گواهی بین المللی می کنند، زیرا داشتن آن نشان اعتبار سازمان خواهد بود.

در این مقاله قصد داریم شرایط و روند”ابطال گواهینامه ی بین المللی ISO” به طور کامل دراختیار شما همراهان گرامی قرار دهیم.

دلایل تعلیق گواهینامه

  1. اگ رسازمانی که  دارای “گواهینامه ایزو” است، ممیزی نظارت را طبق توافق نامه صادر شده انجام ندهد.
  2. اگر مشخص و ثابت شود که سازمان یا مشتری دارنده گواهینامه، از نشان واژه ISO در حال سوء استفاده و انتشار بیانه های غیر قانونی و گمراه کننده است.
  3. اگر شکایتی از جانب مشتریان یک سازمان صورت بگیرد؛ و هیئت های نظارتی اثبات کنند که سازمان دارنده گواهینامه مقصر است، تعلیق و ابطال گواهینامه ایزو شامل سازمان خاطی تا زمان حل قطعی مشکل خواهد شد.
  4. اگر شرکت یا سازمانی طبق قرارداد هزینه های تعیین شده را پرداخت نکند “سازمان بین المللی استاندارد” نیز گواهینامه را تا زمان پرداخت بدهی معوقه تعلیق خواهد کرد.
  5. شرکتهایی که دارای “گواهینامه ایزو” هستند از طرف سازمان مورد حسابرسی نظارتی قرار خواهند گرفت. اگر در این سیستم نظارتی مشخص شود که شرکت یا سازمان الزامات و مقررات را رعایت نکرده است؛ گواهینامه بین المللی از دسترس سازمان متخلف خارج میشود و اعلام خواهد شد که گواهینامه فاقد اعتبار است.

اگر سازمان یا شرکت فعالیت های خود را تحت عنوان دارنده ی “گواهینامه ایزو” ادامه دهد؛ طبق شواهد و مدارک، سازمان بین المللی ایزو می تواند تخلفات مشتری را طبق قرارداد، مورد پیگرد قانونی قراردهد.

  1. سازمانی که “گواهینامه ایزو” یا استاندارد اخذ نموده اجازه انجام ممیزی مراقبتی را به سازمان گواهی کننده ندهد. سازمان گواهی شده میتواند با خواسته ی خود جهت تعلیق و ابطال گواهینامه ایزو خود اقدام کند.

توضیحات تکمیلی

گواهینامه صادر شده ممکن است براساس موارد دیگری نیز پس گرفته و ابطال شود:

اگر شرکت یا سازمانی که “گواهینامه ایزو” دارد، اخطاریه ای مبنی بر هر مورد یا تذکری دریافت کند؛ و بعد از گذشت سه ماه در جهت اصلاح آن اقدامی نکند، سازمان ایزو می تواند در جهت تعلیق و ابطال گواهینامه ایزو شرکت مذکور اقدامات لازم را انجام دهد. همچنین اگر اصلاحات خواسته شده به طور تمام و کمال اجرا نشود و تطابقی میان عمل و قرارداد سازمان و مشتری مشاهده نشود؛ نیز گواهینامه تا زمان انجام کامل اصلاحات به تعلیق و سپس به مرحله ی ابطال خواهد رسید.

برای مثال: همانطور که در بالاتر اشاره کردیم اگر هزینه ها طی زمانبندی طبق قرارداد، پرداخت نشود و سازمان دارنده ی نشان واژه ایزو اخطار نامه ای دریافت کند و ظرف سه ماه بعد از اعلام اخطار به سبب تسویه و پرداخت برنیاید، موجب تعلیق و ابطال گواهینامه ایزو خود خواهد شد. بنابراین تمامی اخطاریه ها دارای تاریخ و مهلتی برای اقدام و رسیدگی هستند اما اگر سازمان ها اخطاریه ها را جدی تلقی نکنند ،پاسخ قطعی و جدی دریافت خواهند کرد.

هیچ شرکت یا سازمانی اجازه استفاده از اعتبار سازمان جهانی استاندارد به منظور منتشر کردن اخبار و اعلامیه های سود جویانه و یا مسائلی از این قبیل را ندارد. به همین خاطر اگر دارنده “گواهینامه ایزو” قوانین و شرایط را نقض کند، علاوه بر اینکه از لیست سازمان های دارنده ی گواهینامه بین المللی ایزو حذف خواهد شد؛ شامل پیگیری قضایی و قانونی از طرف سازمان ایزو نیز می شود؛ زیرا اعتبار سازمان را زیر سوال برده است.

کلام آخر 

در این میان لطفا حتما مراقب کلاهبرداران باشید چون” گواهینامه ایزو تقلبی “به شدت در جامعه ما زیاد شده است. زمانی که سازمانی جهت اخذ گواهینامه بین المللی خود اقدام می­کند، باید نسبت به بخش های ممیزی و نظارتی سازمان ایزو توجه داشته باشد؛ و طبق دستورالعمل های ذکر شده معاملات را صورت ببخشد.

 سازمان گواهی شده باید تمامی بند های قرارداد را به درستی اجرا کند؛ زیرا هدف از گرفتن این “گواهینامه اعتبار سنجی” شرکت در سطح بین الملل و یکپارچگی قوانین در معاملات میباشد. شرکت های بازرگانی باید بدانند که با دریافت گواهینامه به این سازمان بین المللی حق نظارت و تجسس را به سامان گواهی دهنده میدهند، بنابراین تمامی اصول را باید رعایت کنند تا از تعلیق و ابطال گواهینامه ایزو جلوگیری شود.

در این مقاله تلاش کردیم تمامی مواردی که منجر به از دست دادن این مدرک می­شود را با شما به اشتراک بگذاریم، امیدواریم که این مطلب برای شما مفید و مورد استفاده قرارگرفته باشد. با سیستم کاران همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *