گواهینامه ایزو 22000

اخذ گواهینامه ایزو 22000

گواهینامه ایزو 22000

استاندارد ایمنی مواد غذایی میباشد که توسط سازمان بین المللی ایزو تعیین و به وجود آمده است. گواهینامه ISO 22000 به منظور هماهنگی در مقیاس جهانی برای مدیریت ایمنی مواد غذایی در مشاغلی که درون زنجیره غذایی فعالیت دارند تدوین شده. گواهینامه ایزو 22000 با ترکیب عناصر اصلی موجود در استاندارد ایزو 9001 و HACCP چهار چوبی موثر برای توسعه، اجرا، نظارت و بهبود مستمر سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی فراهم میکند. با سیستم کاران همراه باشید تا با این گواهینامه بیشتر آشنا شوید.

“گواهینامه ایزو 22000” در واقع برای سازمانهایی در نظر گرفته شده که به دنبال ایجاد استانداردهای سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی (FSMS) و ایجاد یک سازمان متمرکز در عین حال یکپارچه هستند. این سیستم باعث میشود تا بتوانید به راحتی آن چه که قانون، شما را ملزم به انجام آن میکند را اجرا کنید و به همین دلیل نیز گواهینامه ایزو 22000 را در زبان فارسی با نام مدرک ایمنی غذایی ایزو یا سیستم مدیریت ایمنی غذایی میشناسند.

از جمله خصوصیات گواهینامه ایزو 22000

گواهی نامه ایزو 22000 به شما کمک میکند تا :

 • “به راحتی ایمنی غذا را فراهم کنید. “
 • “ایمنی و سلامت زنجیره غذایی را فراهم کنید. “
 • “مراحل از مزرعه و زمینهای کشاورزی شروع کرده و استانداردها را به ترتیب اجرا کنید. “
 • “موارد و شرایط خطرناک را ذکر کرده و برای بهبود سیستم بر آنها تاکید کنید. “
 • “زنجیره تامین را استاندارد سازی کنید. “
 • “استاندارد های HACCP را در سیستم اجرا کنید. “
 • “استراتژی برای تجارت مواد غذایی خود تدوین کنید. “
 • “قابلیت ردیابی مواد غذایی در این سیستم وجود دارد.”

همانطور که میدانید ” گواهینامه ایزو 22000 ” میتواند خصوصیات و ویژگیهای بسیاری را برای کسب و کارهایی که در زنجیره غذایی فعالیت میکنند فراهم آورد و به همین دلیل نیز برای توسعه کسب و کار گزینه بسیار ایده عالی به شمار میرود تا بتوانید با استفاده از آن فعالیتهای خود را زیر نظر یک استاندارد بین المللی انجام دهید.

صدور گواهینامه ایزو 22000

مزایای صدور گواهینامه ایزو 22000

“زمان بررسی را به حداقل میرساند” : گواهینامه ISO  22000 کمک میکند تا زمان بررسی نقص ایمنی مواد غذایی را کاهش دهید.

“رضایت مشتری”: محصولاتی را ارائه دهید که به طور مداوم نیازهای مشتری را برآورده میکند و به راحتی رضایت مشتری را به دست آورید.

“شناخته شدن به عنوان تامین کننده معتبر”: صدور مدرک ایزو 22000 باعث میشود تا شما در سطح بین المللی شناخته شوید و به راحتی در تمامی مراحل تامین غذایی در سازمانهای مختلف پذیرفته شوید.

“اثبات اعتبار تجاری”: با دریافت گواهینامه ایزو 22000 که یک استاندارد جهانی شناخته شده است، میتوانید کیفیت و اعتبار محصولات خود را به مشتریان ثابت کنید.

“اجرای الزامات قانونی”: با اجرای این استاندارد به راحتی الزامات قانونی را نیز در سیستم تامین خود اجرا خواهید کرد.

“قدرت رقابت بیشتر”: با توجه به اینکه راه تجارت به صورت بین المللی برای شما هموارتر میشود به راحتی میتوانید از رقیبان خود پیشی بگیرید. به طور کلی از نظر بسیاری از مدیران فعال در زمینه های غذایی، مدرک ISO 22000، گزینه ایده عالی برای پاسخگویی به شرایط مختلف میباشد که پتانسلی رونق بخشیدن به کسب و کار شما را دارد.

کسب و کارهای مناسب دریافت گواهینامه ایزو 22000

 برای هر نوع کسب و کاری که در حوزه غذایی فعالیت دارد، با صرف نظر از اندازه سازمان و مجموعه مناسب میباشد برخی از مجموعه هایی که میتوانند ISO 22000 را دریافت کنند، عبارتند از تولید کنندگان خوراک، تولید کنندگان مواد اولیه صنعت غذایی و تولید کنندگان مواد غذایی. البته تمام زنجیره غذایی از اپراتورهای حمل و نقل تا پیمان کارها و خرده فروشها میتوانند گواهینامه ایزو را دریافت کنند.

“استاندارد ایزو 22000” همچنین ممکن است این استاندارد برای سازمانهای تولیدکننده تجهیزات تولید مواد غذایی ، مواد بسته بندی، مواد تمیز کننده و افزودنی ها نیز مناسب باشد. به صورت خلاصه میتوان گفت برای در هر مجموعه ای که محصول آنها با صنایع غذایی و زنجیره غذایی در ارتباط باشد، میتوان بخشی از گواهینامه ISO 22000 را اجرا کرد .

“مدرک ایزو 22000” با حداقل رساندن خطرات اصلی غذایی، شفافیت در سیستم شما ایجاد میکند و از این طریق نیز امنیت بیشتری برای مشتری تامین میشود و در نهایت میتوان رضایتمندی مشتری را افزایش داد.

“دریافت گواهی ایزو 22000” برای دریافت و صدور گواهینامه ISO 22000 ، میتوانید با کارشناسان سيستم كاران در ارتباط باشید تا مراحل را به صورت کامل برای شما شرح دهند. اما به طور کلی برای اخذ ایزو 22000 باید ابتدا فرم هایی که از طرف سيستم كاران به شما شما داده می شود را تکمیل کنید تا کارشناسان ما با سیستم شما آشنا شوند. سپس کارشناسان سيستم كاران برای مشاهده و بررسی سیستم شما به محل تعیین شده مراجعه می کنند و پیشنهاداتی برای تطبیق شما با استاندارد ها ارائه می دهند و پس از ارزیابی هایی که توسط کارشناسان صورت می گیرد در صورت مطابق با استانداردها میتوانید گواهینامه خود را در مدت کوتاهی دریافت کنید.

 • ایجاد احساس اطمینان خاطر در مشتریان
 • ایجاد فروش بیشتر به دلیل تقویت برند
 • ایجاد و بهبود یک سیستم مدیریت کارا
 • اطمینان از سلامت محصولات و مواد غذایی
 • جهانی شدن و ایجاد مزیت رقابتی در صادرات
 • دریافت گواهینامه بین المللی معتبر با کد رجیستر

“استاندارد بین المللی ایزو ۲۲۰۰۰” شامل مجموعه ای از دستور العمل ها و مقرراتی است که شرکتها با رعایت آنها میتوانند سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی را در سازمان خود پیاده سازی و اجرا نمایند.

“هدف از اجرای استاندارد ISO 22000 ” هدف از تدوین استاندارد بین المللی ايزو 22000 تعیین الزامات سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی است که برای اثبات توانایی کنترل خطرات ایمنی مواد غذایی یک سازمان در زنجیره مواد غذای لازم میباشد. این الزامات برای تضمین ایمنی مواد غذایی در زمان مصرف انسان ضروری میباشد.

استاندارد ایزو ۲۲۰۰۰ در موارد زیر به شما کمک میکند:

 • ایمنی مواد غذایی
 • زنجیره ی غذایی
 • کنترل خطر زنجیره تامین
 • HACCP
 • استراتژی تجارت مواد غذایی

ارتباط استاندارد ايزو 22000 با سایر استانداردها

“استاندارد ايزو 22000 ” بر پایه استانداردهای ایزو ۹۰۰۱ و HACCP نگاشته شده است از اين رو سيستم كاران آماده مشاوره و صدور گواهینامه های مرتبط با آخرین ورژن ارائه شده برای این استاندارد یعنی ایزو ۲۲۰۰۰:۲۰۱۸ نظیر نشان حلال مواد غذایی، استاندارد GMP ، استاندارد HACCP و استانداردهای پایه ای نظیر ISO 9001 ورژن ۲۰۱۵ میباشد.

“دريافت گواهينامه ايزو 22000″ از اين رو صاحبين كسب و كار و شركتهايي که مایل به دریافت کد آي آر برای تولیدات و صادرات محصولات خود از سازمانهای ذیربط کشور هستند میتوانند نسبت به پیاده سازی ايزو 22000HACCP که پایه ی دریافت کد IR میباشند اقدام نمایند. با سيستم كاران همراه باشيد تا در اين راستا شما را راهنمايي كند.”

اخذ گواهينامه ایزو ۲۲۰۰۰ (صدور ایزو ۲۲۰۰۰ – دریافت ایزو ۲۲۰۰۰)

“جهت اخذ ایزو ۲۲۰۰۰ ” ( دریافت ایزو ۲۲۰۰۰ – صدور ایزو ۲۲۰۰۰ ) میتوانید همين حالا از طریق سيستم كاران اقدام نمایید. سيستم كاران برترین مرکز جهت اخذ ایزو ۲۲۰۰۰ ( دریافت ایزو ۲۲۰۰۰ – صدور ایزو ۲۲۰۰۰ ) در کشور با مجوز رسمی سازمان صنعت، معدن و تجارت میباشد.

گواهینامه ایزو 22000 مناسب چه کسانی است ؟

 • برخی از تولید کنندگان از جمله تولید کنندگان خوراک دام و طیور
 • تولیدکنندگان تجهیزات و دستگاه های مرتبط با صنایع غذایی و افزودنی ها
 • کلیه فعالیت های حمل و نقل و توزیع
 • کارخانجات مواد غذایی
 • عمده فروشان و خرده فروشان مواد غذایی
 • تولید کنندگان مواد شیمیایی، شوینده و ضد عفونی کننده ها

تاریخچه استاندارد HACCP و ایزو 22000

“تاریخچه استاندارد ایزو 22000” در سال 1959 سازمان فضایی آمریکا از استاندارد HACCP برای تولید و مصرف مواد غذایی فضانوردان که امری مهم بشمار میرفت استفاده کرد.

در سال 1970 وزارت بهداشت ایالت متحده امریکا پیشنهاد بکارگیری از استاندارد HACCPرا ارائه کرد. سال 1980 پیشنهاد بکار گیری این استاندارد توسط سازمان جهانی غذا (WHO) ارائه شد. سال 1983 پیشنهاد بکارگیری haccp در بخش اروپایی سازمان جهانی اروپا داده شد.

در سال 1991 تا 1992 استاندارد HACCP رسما توسط کمیته میکروبیولوژی ایالت متحده تدوین شد. در سال 1993 تدوین رسمی استاندارد EA93/94 در اتحادیه اروپا و تاکید بر اجرای HACCP ..بکارگیری اجباری استاندارد مطابق پیشنهاد کدکس در سازمان تجارت جهانی (WTO) در سال 1995 .تدوین اولین استاندارد مدیریت ایمنی مواد غذایی در سازمان ISO در سال 2005 با نام ISO 22000 .

“استاندارد ایزو 22000” به نسبت HACCP دارای پیچیدگی ها و الزامات بیشتری میباشد و پیاده سازی نیز سنگین تر و زمان برتر میباشد و همانطور که قبلا گفتیم HACCP یکی از زیر مجموعه های استاندارد 22000 میباشد.

امیدواریم این اطلاعات مختصر در خصوص استاندارد ایمنی مواد غذایی و گواهينامه ایزو 22000 مورد توجه شما قرار گرفته باشد. جهت گرفتن مشاوره در زمينه اخذ گواهينامه ايزو و انواع استاندارد ايزو با مشاورين حرفه اي و خبره ما تماس بگيريد.

“استاندارد22000” این استاندارد نیز توسط برخی از شرکتهای انگلیسی به رهبری موسسه اعتباردهی انگلستان تدوین شدودر سال 2005 بعنوان استاندارد بین المللی ایزو منتشرشد.

گواهینامه ایزو 22000

قوانین دریافت گواهینامه ایزو 22000

3 شرط اصلی و اساسی باید در سازمان برای دریافت این مدرک رعایت شود.

 1. اصول بهداشتی جا به جایی مواد غذایی و محصولات نهایی
 2. تجزیه و تحلیل نقاط بحرانی
 3. کنترل آفات و حیوانات موذی در سطح سازمان

“استاندارد های گواهینامه ایزو 22000”: این استاندارد الزامات مربوط به سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی را مشخص میکند تا به سازمانی اجازه دهد که مستقیماً یا غیرمستقیم در زنجیره تأمین مواد غذایی شرکت کند. برنامه ریزی، پیاده سازی، بهره برداری، نگهداری و به روزرسانی FSMS برای تهیه محصولات و خدمات ایمن متناسب با کاربرد مورد نظر آنها. نشان دادن انطباق با الزامات قانونی و نظارتی قابل اجرا برای ایمنی مواد غذایی ، بررسی و ارزیابی الزامات ایمنی مواد غذایی که با مشتری توافق مشترک داشته و مطابق با آن را نشان میدهد.

همين حالا با مشاورين سيستم كاران تماس بگيريد تا شما را در اين راستا همراهي كنند.

“اصول بهداشتی جا به جایی مواد غذایی ” این اصل به 10 بخش تقسیم بندی شده رعایت کردن قوانین مربوط به این الزام باعث میشود که چیدمان درست تجهیزات و لوازمی که برای بهداشت و پاکیزگی سیستم مورد استفاده قرار میگیرد را بدانیم. همچنین الزاماتی مربوط به چگونگی جابجایی مواد غذایی توسط ظروف مخصوص به خود نیز آورده شده است.

“تجزیه و تحلیل نقاط بحرانی” این مورد یکی از اصلی ترین سیستمهای ایزو 22000 به حساب می آید. در این سیستم که همان استاندارد HACCP نیز به حساب می آید تاثیر زیادی از مدیریت ریسک در استاندارد ایزو 14001 گرفته شده و هم چنین با بهره گیری از درخت های تصمیم گیری میتوانیم شرایطی در سازمان ایجاد کنیم که ریسک های ایمنی و بهداشت محیط سازمان را تشخیص دهیم.

“کنترل آفات و حیوانات موذی”: برای کنترل این مورد بهتر است از موادی استفاده کنیم که سیستم بهداشتی کارخانه را به هم نریزد این الزام تمامی موارد بهداشتی را مورد بررسی قرارداده و برای هر کدام از حیوانات موذی و کنترل آن برنامه ای برای سازمان ریخته است.

“استاندارد ایزو 22000” به همه شرکت های درگیر در زنجیره تامین مواد غذایی، به طور مستقیم یا غیرمستقیم، اجازه می دهد خطرات ناشی از آن را به طور دقیق شناسایی کرده و آنها را به طور موثر مدیریت کند.

هزینه دریافت گواهینامه ایزو 22000

برای “دریافت گواهینامه ایزو 22000” باید اول شرایطی در سازمان مهیا شود که بتوانیم ممیزی ایزو 22000 را با سلامت پشت سر بگذاریم. همچنین بهتر است ابتدا نظر مشاورین را در این رابطه جویا شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *