گواهینامه CE

گواهینامه CE چیست؟

گواهینامه CE یا نشان CE یک علامت تجاری است که بر روی برخی از محصولاتی که در اتحادیه اروپا یا فضای اقتصادی اروپا عرضه و تولید می‌شوند، احتمالا مشاهده کرده باشید. این علامت نشان دهنده این امر است که محصول مورد نظر با استانداردهای اروپایی مربوط به ایمنی، بهداشت، محیط زیست و حفاظت مصرف‌کننده سازگار و هماهنگ بوده، و مطابق با شرایط در نظر گرفته شده در اتحادیه اروپا تولید و عرضه می‌شود.

در اصل استاندارد CE به عنوان یک پاسپورت برای محصولات در بازار اروپا عمل می‌کند و اجازه می‌دهد که محصول بدون محدودیت یا مانعی در کشورهای عضو این اتحادیه به فروش برسد.

اخذ گواهینامه CE

برای اخذ استاندارد CE، ابتدا تولید کننده یا وارد کننده محصول باید تعیین کند که چه استانداردهای اروپایی برای محصول خود لازم دارد. این استانداردها ممکن است شامل مقررات، دستورالعمل‌ها، راهنماها و ملزوماتی باشد که برای هر دسته از محصولات بصورت مشخص تعیین شده‌اند.

سپس تولید کننده یا وارد کننده باید برای ارزیابی مطابقت محصول خود اقدام کند. این ارزیابی ممکن است شامل آزمایش، بازرسی، اخذ گواهی‌نامه، اظهارنامه و یا ترکیبی از این موارد باشد. در برخی موارد، این ارزیابی می‌تواند توسط خود تولید کننده یا وارد کننده انجام شود، اما در برخی موارد دیگر، نیاز به این است که توسط یک نهاد مستقل و مورد تأیید اتحادیه اروپا به نام نهاد ارزیابی مطابقت (Notified Body) انجام شود.

پس از انجام ارزیابی مطابقت، تولید کننده یا وارد کننده باید یک اظهارنامه مطابقت اروپا EC Declaration of Conformity) ) تهیه کند که در آن تأیید می‌کند که محصول با استانداردهای اروپایی مطابقت دارد.

در نهایت، تولید کننده یا وارد کننده نشان CE را بر روی محصول یا بسته‌بندی آن چسبانده و مستندات مربوطه را نگهداری می‌کند.

مقاله مرتبط : گواهینامه ایزو چیست؟

کاربرد نشان CE

نشان CE برای محصولاتی که در اتحادیه اروپا یا فضای اقتصادی اروپا عرضه می‌شوند، بصورتی برای رقابت در بازار و مقابله با رقبا، الزامی و حیاتی است. محصولاتی در عرصه‌های مختلف نظیر ماشین‌آلات، لوازم الکتریکی، اسباب بازی، تجهیزات پزشکی، مواد شیمیایی، محصولات ساختمانی و بسیاری موارد و زمینه‌های فعالیت مختلف، که نشان CE نقش بسزایی در بقای برندها و محصولات آن در این بازار دارد.

در واقع نشان CE نشان می‌دهد که محصول مورد نظر با استانداردهای اروپایی مربوط به ایمنی، بهداشت، محیط زیست و حفاظت مصرف کننده سازگار بوده و می‌تواند بدون محدودیت یا مانعی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا به فروش برسد.

نشان CE همچنین برای محصولاتی که در کشورهای خارج از اتحادیه اروپا تولید یا وارد می‌شوند، نیز مفید بوده و این نشان می‌تواند به تولید کننده یا وارد کننده کمک کند که بازار هدف خود را در اروپا گسترش دهد و اعتماد مصرف کنندگان را به محصولات یا خدمات خود، ساده‌تر و موثرتر جلب نماید.

چه محصولاتی نیاز به گواهینامه CE دارند؟

تمام محصولاتی که در اتحادیه اروپا یا فضای اقتصادی اروپا عرضه می‌شوند، نیاز به گواهینامه CE ندارند. تنها محصولاتی که در دسته‌های تحت پوشش مقررات یا دستورالعمل‌های اروپایی، باید نشان CE داشته باشند. این دسته‌ها شامل :

 • ماشین‌آلات
 • لوازم الکتریکی
 • اسباب بازی
 • تجهیزات پزشکی
 • مواد شیمیایی
 • محصولات ساختمانی
 • تجهیزات فشاری
 • تجهیزات رادیویی و تلفن همراه
 • تجهیزات حفاظت شخصی
 • تجهیزات اندازه‌گیری
 • تجهیزات نوری
 • تجهیزات گازسوز
 • تجهیزات انفجاری
 • تجهیزات مربوط به اتمسفرهای منفجره

(برای اطلاع از لیست کامل این دسته‌ها کافیست با مشاوران سیستم کاران تماس حاصل فرمایید)

کاربرد نشان CE

مزایای دریافت گواهینامه CE

تا اینجا متوجه شدیم که دریافت گواهینامه CE نقش تاثیرگذاری برای تولیدکنندگان یا واردکنندگان محصولات در بازار اروپا دارد. از مزایای دریافت استاندارد  CEنیز می‌توان به موارد دیگر اشاره کرد که عبارتند از:

 • دسترسی به بازار اروپا: گواهینامه CE به عنوان یک پاسپورت برای محصولات در بازار اروپا عمل می‌کند و اجازه می‌دهد که محصولات بدون محدودیت یا مانعی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا به فروش برسند. این امر سبب افزایش فروش، سود و رقابت‌پذیری محصولات می‌شود.
 • اعتماد مصرف کنندگان:  نشان CE محصول نشانگر این است که محصول با استانداردهای اروپایی مربوط به ایمنی، بهداشت، محیط زیست و حفاظت مصرف کننده سازگار است. این امر در جلب اعتماد مصرف کنندگان و ارتقای ارزش برند تاثیرگذار است.
 • کاهش هزینه‌ها: گواهینامه CE به تولید کننده یا وارد کننده کمک می‌کند تا هزینه‌های مربوط به تست، بازرسی، گواهی‌نامه و مراحل اداری را کاهش دهد. به این دلیل که استاندارد  CEیک استاندارد مشترک برای تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا است و نیازی به اخذ گواهینامه‌های مختلف برای هر کشور وجود ندارد. در نتیجه، گواهینامه CE ، احتمال عدم مطابقت محصول با قوانین و مقررات کشورهای اروپایی مختلف را کم می‌کند و از جریمه، توقیف، بازخوانی یا آسیب به اعتبار شرکت در بازار جلوگیری می‌شود.

مراحل اخذ علامت  CE

بطور مختصر، برای اخذ علامت  CE، تولید کننده یا وارد کننده محصول باید مراحل زیر را طی نماید:

 • تعیین استانداردهای اروپایی مربوط به محصول
 • انجام ارزیابی مطابقت محصول
 • تهیه اظهارنامه مطابقت اروپا
 • چسباندن نشان CE بر روی محصول یا بسته‌بندی آن
 • نگهداری مستندات مربوطه

چالش‌های مربوط به گواهینامه CE

گرچه گواهینامه CE مزایای زیادی برای تولیدکنندگان یا واردکنندگان محصولات دارد، اما همچنین برای اخذ آن نیز چالش‌هایی وجود دارد. برخی از این چالش‌ها عبارتند از:

 • پیچیدگی استانداردهای اروپایی: استانداردهای اروپایی مربوط به محصولات بسیار پیچیده و گسترده هستند و ممکن است برای تولید کنندگان یا وارد کنندگان محصولات سخت باشد که با آنها آشنا شده و رعایت کنند. این استانداردها شامل مقررات، دستورالعمل‌ها، راهنماها و نیزم‌هایی باشند که برای هر دسته از محصولات تعیین شده‌اند و ممکن است به طور مداوم تغییر یا به‌روزرسانی شوند. بنابراین، تولید کنندگان یا وارد کنندگان محصولات باید همواره از آخرین وضعیت استانداردهای اروپایی مطلع باشند و محصولات خود را با آنها هماهنگ کنند.
 • هزینه‌های مربوط به ارزیابی مطابقت: ارزیابی مطابقت محصول با استانداردهای اروپایی معمولا هزینه‌های زیادی برای تولید کنندگان یا وارد کنندگان محصولات به همراه دارد. این هزینه‌ها شامل هزینه‌های مربوط به آزمایش، بازرسی، گواهی‌نامه، اظهارنامه و یا ترکیبی از این‌ها هستند. در برخی موارد، این ارزیابی می‌تواند توسط خود تولیدکننده یا واردکننده انجام شود، اما در برخی موارد دیگر، نیاز است که توسط یک نهاد مستقل و مورد تأیید اتحادیه اروپا به نام نهاد ارزیابی مطابقت (Notified Body)  انجام شود. این نهاد به نسبت، هزینه‌های بالایی برای خدمات خود دریافت می‌نماید و ممکن است در کشورهای مختلف متفاوت باشد. بنابراین، تولید کننده یا واردکننده محصول، باید با دقت، نهاد ارزیابی مطابقت مطلوب خود را انتخاب نموده و هزینه‌های مربوط به آن را در نظر داشته باشد.
 • تقلب و سوءاستفاده از نشان  CE:همانطور که گفته شد، نشان CE علامت معتبر و قابل اعتماد برای محصولات در بازار اروپا است، اما ممکن است برخی از تولیدکنندگان یا واردکنندگان محصولات، به در استفاده از آن تقلب کنند. با چسباندن نشان CE بر روی محصولاتی که با استانداردهای اروپایی مطابقت ندارند یا از اظهارنامه‌های مطابقت اروپا که اعتبار یا اصالت ندارند استفاده می‌کنند. این امر باعث بروز مشکلاتی برای مصرف‌کنندگان، تولیدکنندگان یا واردکنندگان محصولات شده و مخاطراتی مربوط به ایمنی، بهداشت، محیط زیست و حفاظت مصرف‌کننده، از دست دادن سهم بازار، از دست رفتن اعتماد مشتری، از دست رفتن ارزش برند، جریمه، توقیف، بازخوانی یا آسیب به اعتبار برند به همراه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *