اخذ ایزو ارزان

اخذ ایزو ارزان

اخذ ایزو ارزان در ابتدا ملزم شناخت کلی درباره ایزو هست و اینکه ایزو چیست؟

ایزو یک سازمان مستقل و بین المللی متشکل از 162 عضو از کشورهای مختلف و با گردهمایی های سالانه هست. اخذ ایزو ارزان در خصوص محصولات، تولیدات و خدمات سازمانها و شرکتها، استانداردهایی را تعیین میکنند. تا سطح کیفیت آنها بالا رفته و ایمنی و کارایی بیشتری پیدا کنند. بدین ترتیب هر سازمان و خدمات و محصولی از این علائم استفاده میکند، نشان دهنده آنست از انواع استانداردهای معین شده برخوردارند.
دفتر مرکزی سازمان ایزو درون ژنو سوئیس بوده و هر کشوری میتواند عضوی از این سازمان بوده و نماینده ایزو در کشور خود باشد. سازمان استاندارد ملی ایران ( ISIRI ) توی سایت ایزو به عنوان یکی از اعضا معرفی شدست. سپس با تصویب مجلس شورای اسلامی، شورای عالی، توسط ریاست رئیس جمهور و اعضایش ( شامل: وزیران و دادستان کل ) به عنوان تصمیم گیرنده های ISIRI شناخته میشوند.
در ایران یک AB با نام NACI وجود دارد که تنها AB دارای اعتبار IAF درون ایران بشمار میاید. اعتبار دهی صادرکنندگان گواهی ایزو توسط نهاد AB ایرانی NACI صورت می گیرد. یعنی از طریق CB هایی اقدام شود که تحت اعتبار NACI هستند.

اخذ گواهینامه ایزو 9001 ارزان

اخذ گواهینامه ایزو ارزان در خصوص برخی استانداردها بیشتر کاربرد دارد. مهمترینش ایزو 9001 میباشد که تحت عنوان استاندارد سیستم مدیریت کیفیت (ISO9001) هست. استانداردی عمومی بابت همه شرکتها و موسسات در انواع فعالیتها (تولیدی، خدماتی، بازرگانی ) و به عنوان پیش نیاز برای هر نوع استاندارد دیگر میباشد. ایزو 9001 در میان استانداردها، شناخته شده تر و نمایان ترست.
همچنین در دنیای امروزی با وجود رقابتهای فشرده درون بازارهای ملی و بین المللی، حضور مستمر و موفق درون تجارت، مستلزم عوامل بسیاری از جمله: دوام، ایمنی، خدمات پس از فروش، محیط زیست، کیفیت و قیمت میباشد. درنتیجه سیستم مدیریت کیفیت (ISO9001) ابزار قدرتمندی در این راستاست.

چگونه میتوان گواهینامه ایزو ارزان گرفت؟

غالب متقاضیان و درخواست کنندگان گواهینامه ایزو ارزان سوال میکنند که چگونه میتوان گواهینامه ایزو ارزان گرفت؟ اخذ گواهینامه ایزو ارزان به عوامل داخلی و خارجی بسیاری بستگی دارد. عوامل داخلی از جمله سطح دانش و آگاهی مدیران و کارکنان هست. همچنین حجم محصولات و خدمات سازمان یا شرکت و برپایی استانداردهای سیستم مدیریت کیفیت میباشد. سطح توقع مشتریان از شرکت، اعتبار مراکز صادر کننده گواهینامه ایزو و قیمتهای متفاوت آنها، از عوامل خارجی میباشند.

پیاده سازی ایزو و آموزشهای لازمه

شرکتها و سازمانهای متقاضی بابت پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت مطلوب، از طریق مشاورین متخصص و با تحصیلات مرتبط با این رشته استفاده میکنند. به کمک مشاورین آموزشهایی به نماینده مدیریت و سایر کارکنان مرتبط کیفیت داده میشود. این آموزشها شامل دوره هایی از قبیل: دوره مبانی و الزامات استاندارد ISO9001 ، دوره ممیزی داخلی ISO9001 ، دوره سر ممیزی ISO9001 هست. بعد از این آموزشهای بهینه سازی کیفیت اجرایی میگردد. بازنگری های متعدد و در نهایت ارزیابی اثر بخشی اقدامات انجام شده، انجام میگیرد. میتوان مطمئن شد که سیستم مدیریت کیفیت موجود، قابلیت انجام ممیزی خارجی، توسط موسسه صدور گواهینامه را دارد.

مراحل اخذ گواهینامه ایزو ارزان

اخذ گواهی نامه ایزو ارزان شامل مراحلی هست:
درمراحل اولیه میبایست با یکی از موسسات صدور گواهینامه ایزو وارد قرارداد همکاری شد. همچنین میتوان از خدمات آموزشی موسسه استفاده کرد. بعد از انجام ممیزی داخلی ، موسسه صدور گواهینامه ایزو اقدام به ممیزی می کند. ممیزی شامل دو مرحله میباشد. ممیزی اولیه و ممیزی نهایی . در نهایت بعد از ممیزی ، چنانچه اقدامات انجام شده در راستای مدیریت کیفیت، با انواع استانداردهای ایزو مطابقت داشته باشد، موسسه گواهینامه ایزو را ثبت و صادر می نماید.

هزینه های اخذ گواهینامه ایزو

“اخذ استاندارد ایزو ارزان” و قیمت ایزو بستگی به عوامل متعددی دارد. اخذ گواهینامه ایزو، تحت عوامل گوناگون قیمتهای متفاوتی دارد. بسیاری از شرکتها بدنبال انواع ایزو ارزان و فوری می باشند که دارای اعتبار کمتری بوده و با مشکلاتی همراه میشوند. بخشی از هزینه های ایزو بستگی دارد به مراجع صادر کننده ایزو . مراجع دارای اعتبار بین المللی ، هزینه بالاتری نسبت به دیگر مراجع دارند. در ایران تنها سازمان تحت اعتبار IAF، سازمان NACI می باشد. در نتیجه گواهینامه های غیرIAF از لحاظ اعتبار از سطح اعتبار پایینتری برخوردارند اما که کار راه اندازه ستند.”
بخش دیگر از هزینه های اخذ گواهینامه ایزو مربوط به بحث پیاده سازی استانداردهای ایزو هست. بعضی موسسات بدون هیچ یک از این اقدامات، گواهینامه های تقلبی صادر میکنند. آنها مبلغ مختصری، بدون اجرای مدیریت کیفیت از آنان دریافت می کنند .بخش آخر هزینه ها مربوط به مشاوره استانداردهای ایزو میباشد. مشاوره استانداردهای عمومی تر مانند: ISO 9001، ISO 14001 و ISO 45001 از نرخ پایینتری برخوردارند. پس قیمت صدور گواهینامه ایزو متغیر بوده و به اعتبار مراجع صادر کننده و نوع گواهینامه بستگی دارد. و نیز اینکه، متقاضی، گواهینامه را برای چه کاری میخواهد و چقدر میخواهد هزینه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *