سیستم پشتیبانی تصمیم DSS

سیستم پشتیبانی تصمیم DSS

سیستم پشتیبانی تصمیم DSS چیست؟

” سیستم پشتیبانی تصمیم  DSS” یک سیستم اطلاعاتی که به کسب‌ و کار در تصمیم‌ گیری در فعالیت‌ هایی که نیاز به قضاوت، تصمیم و توالی اقدامات دارند کمک می‌کند. یا میتوان گفت، برنامه کامپیوتری که برای بهبود توانایی تصمیم‌ گیری یک شرکت از آن استفاده می‌کنیم. این سیستم حجم زیادی از داده‌ ها را تجزیه‌ و تحلیل میکند و بهترین گزینه ‌های ممکن را به سازمان ارائه میدهد.

Decision support system

DSS مخفف شده “Decision support system” سیستم پشتیبانی تصمیم، سیستم اطلاعاتی با تجزیه و تحلیل حجم عظیمی از داده های بدون ساختار و انباشت اطلاعاتی که میتواند به حل مشکلات و کمک به تصمیم گیری کمک کند، به مدیریت سطح متوسط و بالا سازمان کمک میکند. DSS یا با نیروی انسانی، خودکار یا ترکیبی از هر دو است.

به کمک سیستم‌ پشتیبانی از تصمیم، داده‌ها را از حوزه‌ها و منابع مختلف جمع میکنیم تا اطلاعاتی فراتر از گزارش و خلاصه‌ های معمول در اختیار کاربران قرار دهیم. با این روند به مسئولین در تصمیم‌ گیری آگاهانه کمک می‌کنیم.

اخذ گواهینامه ایزو، دریافت نظام آراستگی محیط کار 5S

آشنایی اولیه با سیستم پشتیبانی از تصمیم

“سیستم پشتیبانی از تصمیم” را به عنوان یک برنامه کاربردی اطلاعاتی تعریف کرده‌اند که برخلاف یک برنامه کاربردی عملیاتی عمل میکند. برنامه‌ های کاربردی اطلاعاتی، اطلاعات مربوطه را بر اساس منابع مختلف داده در اختیار کاربران قرار می‌دهند تا از تصمیم‌ گیری با اطلاعات بهتر پشتیبانی کنند. در مقابل برنامه ‌های عملیاتی، جزئیات معاملات تجاری ازجمله داده ‌های موردنیاز برای پشتیبانی تصمیم‌ گیری یک کسب‌ و کار را ثبت میکنند.

تاریخچه سیستم پشتیبانی تصمیم DSS

به طور کلی سازمانها برای اولین‌ بار در دهه ۱۹۵۰ مفهوم “سیستم پشتیبانی تصمیم DSS “را مورد توجه قرار دادند. این مفهوم را در دهه‌ ها مختلف با عناوینی مثل سیستم‌ های اطلاعاتی اجرایی EIS، پشتیبانی تصمیم ‌گیری گروهی GDSS و پشتیبانی سازمانی ODSS استفاده می‌ کردند. این مسئله نشان می‌ دهد از زمان گذشته استفاده از هوش تصمیم‌ گیری برای سازمان ‌ها مسئله مهمی بوده است.

اجزای سیستم پشتیبانی تصمیم DSS
اجزای سیستم پشتیبانی تصمیم DSS

 

اجزای سیستم پشتیبانی تصمیم DSS

اجزا تشکیل ‌دهنده یک سیستم پشتیبانی تصمیم DSS معمولی را به 3 پخش تقسیم میکنیم:

 1. دانش ‌محور
 2. سیستم نرم ‌افزاری
 3. رابط کاربری

انعطاف‌ پذیری سیستم پشتیبانی تصمیم DSS

در واقع هدف اصلی استفاده از “سیستم DSS”  ارائه اطلاعات به مشتری به روشی آسان و قابل‌ درک است. یک سیستم DSS سودمند است زیرا می‌توانیم آن را برای تولید انواع گزارش‌ ها برنامه‌ ریزی کنیم. به ‌عنوان‌ مثال DSS می‌تواند اطلاعات تولید کند و اطلاعات خود را به‌ صورت گرافیکی، مانند نمودار میله ‌ای که درآمد پیش ‌بینی شده را نشان دهد یا به‌ عنوان یک گزارش مکتوب، پیاده کند.

با ادامه “پیشرفت فناوری”، تجزیه ‌و تحلیل داده‌ها دیگر محدود به رایانه‌های بزرگ نیست. از آنجایی‌ که DSS اساسا یک برنامه کاربردی است، می‌توانیم آن را در اکثر سیستم‌های کامپیوتری، چه روی دسکتاپ یا لپ‌ تاپ، بارگذاری کنیم. برخی از برنامه‌های کاربردی DSS نیز از طریق دستگاه‌ های تلفن همراه در دسترس هستند.

“انعطاف‌ پذیری DSS”برای کاربرانی که مرتب سفر می‌کنند بسیار مفید است. این سیستم به آن‌ها فرصت می‌دهد که همیشه از اطلاعات کافی برخوردار باشند تا بهترین تصمیم‌ها را برای شرکت و مشتریان خود در حال حرکت یا حتی در محل بگیرند.

انواع اطلاعات موردنیاز سیستم پشتیبانی از تصمیم  DSS

سیستم پشتیبانی از تصمیم اطلاعات زیر را جمع آوری میکند و ارائه می ‌دهد:

 • این سیستم پیامد های تصمیمات مختلف را بررسی می‌ کند.
 • این سیستم ارقام درآمد پیش ‌بینی شده براساس مفروضات فروش محصول جدید را جمع‌ آوری می‌کند.
 • ارقام فروش مقایسه ‌ای بین یک هفته تا هفته بعد را جمع ‌آوری می‌ کند.

خدمات  شرکت سیستم کاران در زمینه دریافت ایزو معتبر و فوری،‌ مشاوره ایزو رایگان برای کسب و کار و سازمانهای مختلف است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه ایزو از طریق شماره   79165-021 با ما در تماس باشید.

فعالیت سیستم پشتیبانی از تصمیم DSS در بازارهای دیجیتال

DSS بر بخش‌ های عملیاتی کسب‌ و کار در امنیت بلاک چین، بازاریابی مستقیم، مراقبت‌ های بهداشتی، بسته‌ بندی مصرف‌ کننده، املاک و مستغلات، انرژی‌های تجدید پذیر و دارایی‌ های دیجیتالی اوراق بهادار هم متمرکز شده است و فعالیت چشمگیری دارد.

مدل کسب ‌و کار DSS مبتنی بر یک سیستم اشتراک توزیع است که درآن سهامداران سهام شرکت‌های تابعه آن را دریافت می‌کنند، زیرا DSS به صورت استراتژیک آنها را به IPO تبدیل می‌کند.

مزایای سیستم پشتیبانی از تصمیم  DSS

 • در این سیستم زمان بیشتری را می ‌توانیم صرف تصمیم‌ گیری کنیم و در نتیجه بهترین تصمیم را میگیریم.
 • این سیستم انعطاف‌ پذیر است.
 • این سیستم سرعت و کارایی فعالیت ‌های تصمیم‌ گیری را افزایش می ‌دهد.
 • DSS می ‌تواند داده‌ ها را بلافاصله جمع‌ آوری و تجزیه ‎و تحلیل کند.
 • در وقت و زمان صرفه جویی میشود.
 • این سیستم فرآیندهای مدیریتی یک نواخت را خودکار می‌ کند.
 • این سیستم ارتباطات بین ‌فردی را در سازمان بهبود می ‌بخشد.
 • به کمک این سیستم میتوانیم آموزش را در سازمانها ترویج ‌کنیم.
 • مهارت‌ های خاصی باید برای پیاده ‌سازی و اجرای DSS در یک سازمان توسعه یابد در نتیجه کارکنان سازمان پیشرفت علمی خواهند داشت.
 • سیستم پشتیبانی از تصمیم، قدرت ریسک بسیار بالایی دارد.

معایب سیستم پشتیبانی از تصمیمDSS

 • اجرا و پیاده سازی این سیستم هزینه های بسیار بالایی دارد.
 • به خاطر ایجاد سهولت در امور روزانه ممکن است موجب از بین ‌رفتن جنبه‌ های ذهنی تصمیم ‌گیری مدیران شود.
 • سازمان‌ های کوچک و تازه کار قادر به اجرا و پیاده سازی این سیستم نیستند و به این دلیل نمیتوانند به آن دسترسی داشته باشند.
 • در این سیستم بسیاری از کارکنان در سطوح پایین‌ تر، توانایی برقراری ارتباط با این فناوری را ندارند.
 • تجزیه ‌و تحلیل هوشمند موجب ترس و اضطراب در کارکنان در سطوح پایین‌ تر می‌ شود.

تحلیل سیستم پشتیبانی تصمیم DSS

در اینجا نمونه ‌هایی از سیستم پشتیبانی از تصمیم را مرور و بررسی میکنیم تا به طور عملی با مزایای DSS بهتر آشنا شویم:

“سیستم پشتیبانی تصمیم” که از داده ‌های قدیمی استفاده میکند و داده‌ های عملکرد گذشته و بخش ‌های سطحی را برای بهبود عملکرد یا تهیه متریک مبنا که برای اندازه‌ گیری استفاده می ‌شود، سازمان ‌دهی می‌کنند. این سیستم میتواند شامل موارد زیر باشد:

تحلیل توصیفی سیستم پشتیبانی تصمیم

این سبک شامل فروش ، موجودی ، ارقام مربوط به درآمد می ‌شود.

تحلیل تشخیصی سیستم پشتیبانی تصمیم

این سبک اطلاعاتی که نتایج بیش ‌تری را آشکار می‌کنند و دلایل به ‌دست ‌آمده از عملکرد گذشته را که توسط تجزیه‌ و تحلیل توصیفی اندازه ‌گیری میشود را توضیح می‌دهند.

از جمله اهداف سیستم  DSS
از جمله اهداف سیستم  DSS

از جمله اهداف سیستم  DSS

 • “یک سیستم پشتیبانی از تصمیم با جمع‌ آوری و تجزیه ‌و تحلیل داده ‌ها، گزارشهای اطلاعاتی دقیقی را تولید می‌کند. از این‌ رو یک DSS با یک برنامه عملیاتی معمولی که هدف آن جمع ‌آوری داده‌ هاست و نه تجزیه‌ و تحلیل آن، متفاوت است.
 • “سازمانها از این سیستم توسط بخشهای برنامه‌ ریزی، مانند بخش عملیات استفاده میکنند به این صورت که این سیستم داده ‌ها را جمع ‌آوری میکند و گزارشی را ایجاد می‌ کند که می ‌تواند توسط مدیران برای تصمیم گیری استفاده شود.
 • ” به طور عمده از DSS در پیش‌ بینی فروش، برای موجودی و داده ‌های مربوط به عملیات، و ارائه اطلاعات به مشتریان به شیوه ‌ای آسان برای درک استفاده می‌کنیم.”
 • “کاربرد سیستم‌ پشتیبان از تصمیم بسیار گسترده است. این سیستم ‌های پشتیبانی می‌توانند در حوزه‌ های مختلف، از یک سازمان گرفته تا حوزه پزشکی به کار گرفته شوند.”
 • “از این سیستم می‌توانیم در حوزه‌های مختلف دانش از یک سازمان گرفته تا مدیریت جنگل و حوزه پزشکی استفاده کنیم.”
 • “یکی از کاربردهای اصلی این سیستم دریک سازمان، گزارش لحظه‌ای است. این سیستم می‌تواند برای سازمان‌ هایی که در مدیریت موجودی به ‌موقع JIT شرکت می‌کنند بسیار مفید باشد.”
 • “دریک سیستم موجودی JIT، سازمان به داده‌های بی‌ درنگ سطوح موجودی خود نیاز دارد تا سفارش‌ ها را در زمان مقرر انجام دهد و از تأخیر در تولید و ایجاد یک اثر دومینوی منفی جلوگیری کند؛ بنابراین، DSS بیشتر از یک سیستم سنتی برای فرد یا سازمانی که تصمیم می‌گیرد ، طراحی شده است.”

دامنه کاربرد سیستم پشتیبانی از تصمیم

این سیستم را می توانیم برای هر حرفه یا حوزه‌ای از جمله رشته پزشکی، سازمان‌های دولتی، نگرانی‌ های کشاورزی و عملیات شرکتی طراحی کنیم. “سیستم پشتیبانی تصمیم” در سازمان‌ها حجم وسیعی از داده‌ ها را برای کمک به تصمیم‌ گیری تجزیه‌ و تحلیل و ترکیب می‌کند. با این اطلاعات، گزارش ‌هایی تولید می‌شود که ممکن است درآمد، فروش یا مدیریت موجودی را پیش ‌بینی کند. از طریق ادغام متغیرهای متعدد، یک DSS می‌تواند بر اساس داده‌های قبلی و ورودی‌های فعلی شرکت، تعدادی نتایج متفاوت ایجاد کند.

تفاوت ‌های سیستم‌ پشتیبانی از تصمیم و هوش تجاری

“سیستم‌ پشتیبانی از تصمیم “را یکی از عناصر سیستم‌های هوش تجاری می‌شناسیم. در حالی‌ که هوش تجاری دسته وسیعی از برنامه ‌ها، خدمات و فناوری ‌ها برای جمع‌ آوری، ذخیره ‌سازی، تجزیه ‌و تحلیل و دست‌ یابی به داده ‌ها برای تصمیم‌ گیری است، برنامه های سیستم پشتیبانی تصمیم بیشتر تمایل دارند تا از تصمیمات خاص پشتیبانی کنند.

فناوری ‌های مرتبط با سیستم پشتیبانی از تصمیم

فناوری‌ های حمایت‌ کننده از سیستم پشتیبانی از تصمیم شامل سیستم ‌های زیر می ‌شود:

 • حمایت از تصمیم (DSS)
 • حمایت از تصمیم گروهی (GDSS)
 • حمایت ترکیبی (MSS)
 • اطلاعات مدیریت عالی (EIS)
 • شبکه ‌های عصبی مصنوعی (ANN)
 • سیستم ‌های خبره (ES)

 

ویژگی‌ های سیستم پشتیبانی تصمیم DSS

 • از تصمیمات مربوط به مسائل پیچیده که به‌ صورت نیمه ساختاری فرموله شده‌اند پشتیبانی میکند.
 • فرآیند تصمیم ‌‎گیری که منجر به راه ‌حل می ‌شود را پشتیبانی میکند.
 • این سیستم به تصمیم ‌گیرنده اجازه میدهد تا به شیوه ‌ای طبیعی با آن تعامل داشته باشد.
 • این سیستم اطلاعات در نظر گرفته شده برای استفاده در تصمیم ‌گیری را سازماندهی می‌ کند.
سیستم پشتیبانی تصمیم DSS
سیستم پشتیبانی تصمیم DSS

دلایل استفاده از سیستم پشتیبانی تصمیم DSS

 • محاسبات سریع
 • غلبه بر محدودیت ‌های انسانی
 • کاهش هزینه
 • پشتیبانی فنی
 • پشتیبانی کیفیت

“محاسبات سریع”: این سیستم مقادیر بسیار زیادی از داده‌ را در زمانی کوتاه و با هزینه کم پردازش کند.

“غلبه بر محدودیت ‌های انسانی”: مغز انسان در محاسبه، تحلیل، یادآوری و ذخیره اطلاعات به دلیل محدودیت ‌هایش نیاز به کمک توسط فناوری دارد و DSS نقش مکملی در تصمیم‌ گیری نیروی انسانی ایفا می‌کند.

“کاهش هزینه”: در اینجا با استفاده از این سیستم هزینه های مربوط به گروهی از کارشناسان و تصمیم گیرندگان را کاهش می‌ دهیم.

“پشتیبانی فنی”: با داشتن پشتیبانی فنی از طریق سیستم DSS بسیاری از تصمیمات سازمانی، محاسبات پیچیده و پشتیبانی فنی را آسان می‌کنیم.

“پشتیبانی کیفیت”: کیفیت تصمیمات را از طریق سیستم‌ های کامپیوتری تصمیم‌ گیرنده بهبود میبخشیم.

“سیستم پشتیبانی تصمیم DSS” این امکان را برای ما فراهم می‌کند که بتوانیم با داده‌ هایی که از منابع خارجی یا داخلی جمع کرده‌ایم، یک تصمیم‌ گیری آگاهانه داشته باشیم. سیستم‌ اطلاعات مدیریت MIS اشکالاتی دارد که سیستم ‌های پشتیبانی از تصمیم را برای رفع آن‌ها به وجود آورده‌ ایم. سیستم اطلاعات مدیریت برای پشتیبانی شخصی از هر مدیر فعالیت نمی‌ کند. این ضعف سیستم اطلاعات مدیریت ما را در راستای تعریف مفهوم سیستم پشتیبانی از تصمیم قرار می دهد.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر با سیستم کاران

شرکت سیستم کاران با همکاری برترین مراجع صدور (CB) اقدام به صدور گواهینامه‌های بین المللی ایزو (ISO) برای سازمان ‌ها، شرکت‌ها و سایر مراکز تجاری و غیر تجاری کرده است.

برای دریافت مشاوره گواهینامه و اخذ گواهینامه DSS می‌ توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و در خواست خود را سریع ثبت کنید. منتظر شنیدن صدای شما هستیم.

اجزای یک سیستم پشتیبانی تصمیم

سه جزء اصلی یک چارچوب DSS عبارتند از:

 1.  مدل سیستم مدیریت

“سیستم مدیریت “این سیستم مدلهایی را ذخیره میکند که مدیران میتوانند در تصمیم گیری خود از آنها استفاده کنند این مدل ها در تصمیم گیری در مورد سلامت مالی سازمان و پیش بینی تقاضا برای یک کالا یا خدمات استفاده میشود.

 1. رابط کاربری

“رابط کاربری “شامل ابزارهایی است که به کاربرنهایی یک DSS کمک میکند تا در سیستم حرکت کند.

 1. پایگاه دانش

“پایگاه دانش “شامل اطلاعات منابع داخلی، اطلاعات جمعآوری شده در سیستم فرآیند تراکنش و منابع خارجی روزنامه ها و پایگاههای داده آنلاین است.

انواع سیستم های پشتیبانی تصمیم

 • ارتباط محور
 • مدل محور
 • دانش محور
 • داده محور

“ارتباط محور”: به شرکت‌ها اجازه می‌دهد از وظایفی پشتیبانی کنند که به بیش از یک نفر برای کار روی آن کار نیاز دارند. این شامل ابزارهای یکپارچه مانند Microsoft SharePoint Workspace و Google Docs است.

“مدل محور”: امکان دسترسی و مدیریت مدل های مالی، سازمانی و آماری را فراهم میکند. داده ها جمع آوری میشوند و پارامترها با استفاده از اطلاعات ارائه شده توسط کاربران تعیین میشوند. اطلاعات دریک مدل تصمیم گیری برای تجزیه و تحلیل موقعیت ها ایجاد می شود. نمونه ای از یک DSS مدل محور Dicodess است یک DSS مبتنی بر مدل.

“دانش محور”: راه حلهای واقعی و تخصصی را برای موقعیت ها با استفاده از حقایق ذخیره شده، رویه ها، قوانین یا ساختارهای تصمیم گیری تعاملی مانند نمودارهای جریان ارائه میدهد.

Document-driven اطلاعات بدون ساختار را در قالب های مختلف الکترونیکی مدیریت میکند.

“داده محور”:به شرکت ها کمک میکند تا داده های داخلی و خارجی را ذخیره و تجزیه و تحلیل کنند.

دانش محور “پایگاه دانش” بخشی جدایی ناپذیر از پایگاه داده سیستم پشتیبانی تصمیم است که حاوی اطلاعاتی از منابع داخلی و خارجی است. این یک کتابخانه از اطلاعات مربوط به موضوعات خاص است و بخشی از یک DSS است که اطلاعات مورد استفاده توسط موتور استدلال سیستم رابرای تعیین مسیر عمل ذخیره می کند.

با استفاده از پایگاه دانش در خدمات مشتری و مراکز تماس آشنا شوید.

“سیستم نرم افزاری “سیستم نرم افزاری از سیستم های مدیریت مدل تشکیل شده است. یک مدل شبیه سازی یک سیستم دنیای واقعی با هدف درک نحوه عملکرد سیستم و چگونگی بهبود آن است. سازمان ها از مدل هایی برای پیش بینی چگونگی تغییر نتایج با تعدیل های مختلف در سیستم استفاده میکنند.

برای مثال:

مدل‌ها می ‌توانند برای درک سیستم‌ هایی مفید باشند که خیلی پیچیده، بسیار گران یا خطرناک‌تر از آن هستند که به طور کامل در زندگی واقعی کشف شوند. این ایده پشت شبیه‌ سازی‌ های کامپیوتری است که برای تحقیقات علمی، آزمایش‌های مهندسی، پیش ‌بینی آب و هوا و بسیاری از کاربردهای دیگر استفاده می‌شود.

همچنین میتوان از مدل ‌ها برای نمایش و کاوش سیستم‌ هایی استفاده کرد که هنوز وجود ندارند، مانند یک فناوری جدید پیشنهادی، یک کارخانه برنامه‌ ریزی‌ شده یا زنجیره تأمین یک کسب ‌و کار. کسب ‌و کارها همچنین از مدل‌ هایی برای پیش ‌بینی نتایج تغییرات مختلف در یک سیستم مانند سیاست ‌ها، ریسک ‌ها و مقررات، برای کمک به تصمیم‌ گیری تجاری استفاده می‌کنند.

“رابط کاربری “رابط کاربری امکان ناوبری سیستم را آسان میکند. هدف اصلی رابط کاربری سیستم پشتیبانی تصمیم این است که کاربر بتواند داده های ذخیره شده روی آن را دستکاری کند. کسب و کارها می توانند از رابط برای ارزیابی اثربخشی تراکنش های DSS برای کاربران نهایی استفاده کنند. رابط های DSS شامل پنجره های ساده، رابطهای پیچیده منو محور و رابط های خط فرمان میباشد.

سیستم پشتیبانی تصمیم گیری هوشمند IDSS

کاربران همچنین میتوانند هوش مصنوعی AI را در سیستمهای پشتیبانی تصمیم بسازند. این هوش مصنوعی که سیستم‌ های پشتیبانی تصمیم‌ گیری هوشمند IDSSنامیده می‌ شود، مقادیر زیادی از داده ‌ها را استخراج و پردازش می‌کند تا بینش و توصیه‌ هایی برای تصمیم‌ گیری بهتر ارائه کند. این کار را با تجزیه و تحلیل منابع متعدد داده و شناسایی الگوها، روندها و تداعی ها برای تقلید از قابلیت های تصمیم گیری انسانی انجام میدهد.

” IDSS” که برای عملی شبیه به مشاور انسانی طراحی شده است، داده ها را برای حمایت از تصمیم گیرندگان با شناسایی و عیب یابی مسائل، و ارائه و ارزیابی راه حل های ممکن، جمع آوری و تجزیه و تحلیل می کند. مؤلفه هوش مصنوعی DSS تا حد امکان توانایی های انسانی را تقلید می کند، درحالی که به صورت کارآمدتر اطلاعات را به عنوان یک سیستم رایانه ای پردازش و تجزیه و تحلیل میکند.

“IDSS” ممکن است شامل قابلیتهای پیشرفته ای مانند پایگاه دانش، یادگیری ماشین، داده کاوی و رابط کاربری باشد. نمونه هایی از پیاده سازی IDSS شامل سیستم های تولید انعطاف پذیر یا هوشمند، سیستم های پشتیبانی تصمیم گیری بازاریابی هوشمند و سیستم های تشخیص پزشکی است.

سیستم پشتیبانی تصمیم گیری هوشمند IDSS
سیستم پشتیبانی تصمیم گیری هوشمند IDSS

انواع سیستم پشتیبانی تصمیم DSS

انواع مختلف “سیستم پشتیبانی تصمیم “میتواند قابلیت های تصمیم گیری شرکت را در زمینه های مختلف بهبود بخشد.

انواع سیستم های پشتیبانی تصمیم :سیستم‌های پشتیبانی تصمیم را می‌توان به دسته‌هایی تقسیم کرد که هر کدام براساس منابع اولیه اطلاعات خود هستند.

سیستم پشتیبانی تصمیم DSS مبتنی بر داده

“DSS”مبتنی بر داده یک برنامه رایانه ای است که براساس داده های پایگاه داده های داخلی یا پایگاه های داده خارجی تصمیم گیری میکند. به طور معمول، یک DSS مبتنی بر داده از تکنیک های داده کاوی برای تشخیص روندها و الگوها استفاده می کند و آن را قادر می سازد رویداد های آینده را پیش بینی کند. کسب و کار ها اغلب از DSS های مبتنی بر داده برای کمک به تصمیم گیری در مورد موجودی، فروش و سایر فرآیندهای تجاری استفاده می کنند. برخی از آنها برای کمک به تصمیم گیری در بخش عمومی استفاده میشود، مانند پیش بینی احتمال رفتار مجرمانه درآینده.

سیستم پشتیبانی تصمیم DSS مدل محور

“سیستم‌ های پشتیبانی تصمیم “مبتنی بر مدل، که براساس یک مدل تصمیم‌ گیری اساسی ساخته شده‌اند، با توجه به مجموعه ‌ای از پیش تعریف ‌شده از نیازهای کاربر سفارشی می‌شوند تا به تجزیه و تحلیل سناریو های مختلف که این الزامات را برآورده می‌کنند کمک کنند. به عنوان مثال، یک DSS مبتنی بر مدل ممکن است به برنامه ریزی یا تدوین صورت های مالی کمک کند.

سیستم‌های پشتیبانی تصمیم DSS  ارتباط محور و گروهی

“سیستم پشتیبانی تصمیم گیری “مبتنی بر ارتباط و گروهی از ابزارهای ارتباطی مختلفی مانند ایمیل، پیام فوری یا چت صوتی استفاده می کند تا به بیش از یک نفر اجازه دهد تا روی یک کار مشابه کار کنند. هدف این نوع DSS افزایش همکاری بین کاربران و سیستم و بهبود کارایی و اثر بخشی کلی سیستم است.

سیستم‌های پشتیبانی تصمیم DSS  دانش محور

در این نوع سیستم پشتیبانی تصمیم، داده‌هایی که سیستم را هدایت می‌کنند در یک پایگاه دانش قرار می گیرند که به‌ طور مداوم توسط یک سیستم مدیریت دانش به‌ روزرسانی و نگهداری می‌شود. یک DSS دانش محور اطلاعاتی را دراختیار کاربران قرار می دهد که با فرآیندهای تجاری و دانش شرکت سازگار است.

سیستم‌های پشتیبانی تصمیم DSS مبتنی بر سند

DSS مبتنی بر سند نوعی سیستم مدیریت اطلاعات است که از اسناد برای بازیابی داده ها استفاده میکند. سیستمهای مبتنی بر سند، کاربران را قادر می سازد تا صفحات وب یا پایگاه های داده را جستجو کنند یا عبارات جستجوی خاصی را بیابند. نمونه ‌هایی از اسنادی که توسط یک DSS مبتنی بر سند قابل دسترسی هستند، شامل خط ‌مشی‌ها و رویه‌ها، صورت جلسه‌ های جلسه و سوابق شرکت است.

نمونه های سیستم پشتیبانی تصمیم

سازمان ها از سیستم های پشتیبانی تصمیم در چندین زمینه مختلف استفاده میکنند، ازجمله موارد زیر:

“مسیر یابی GPS”برنامه ریزی مسیر GPS نمونه ای از DSS معمولی است. مسیرهای مختلف را با در نظر گرفتن فاکتورهایی مانند مسافت، زمان رانندگی و هزینه مقایسه میکند. سیستم ناوبری GPS همچنین کاربران را قادر می سازد تا مسیرهای جایگزین را انتخاب کرده و آنها را بر روی نقشه نمایش دهند و دستورالعمل های گام به گام ارائه دهند.

“داشبوردهای ERP” داشبوردهای ERP برنامه ریزی منابع سازمانی میتوانند از یک سیستم پشتیبانی تصمیم برای تجسم تغییرات در فرآیندهای تولید و کسب و کار، نظارت بر عملکرد فعلی کسب و کار در برابر اهداف تعیین شده و شناسایی زمینه های بهبود استفاده کنند. داشبوردهای ERP به صاحبان کسب‌ و کار اجازه می‌ دهند تصویری از مهم‌ ترین اعداد و معیارهای شرکت خود را ببینند.

“سیستم پشتیبانی تصمیم DSS “مدل بالینی سیستم پشتیبانی تصمیم گیری بالینی CDSS یک برنامه نرم افزاری است که از الگوریتم های تصمیم گیری پیشرفته برای کمک به پزشکان برای گرفتن بهترین تصمیمات پزشکی استفاده میکند. متخصصان مراقبت های بهداشتی اغلب از این موارد برای تفسیر سوابق بیمار و نتایج آزمایش و محاسبه بهترین برنامه درمانی استفاده میکنند.

CDSS در مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند به ارائه‌ دهندگان کمک کند تا ناهنجاری‌ها را در طول آزمایش‌ های خاص شناسایی کنند، و همچنین بیماران را پس از انجام برخی روش‌ ها برای تعیین اینکه آیا آنها دارای هرگونه واکنش نامطلوب هستند یا خیر، تحت نظر دارند.

جمع ‌بندی

“سیستم پشتیبانی تصمیم DSS” این امکان را برای ما فراهم می‌کند که بتوانیم با داده‌هایی که از منابع خارجی یا داخلی جمع کرده‌ایم، یک تصمیم‌ گیری آگاهانه داشته باشیم. این ضعف سیستم اطلاعات مدیریت ما را در راستای تعریف مفهوم سیستم پشتیبانی از تصمیم قرارداد. با سیستم کاران همراه باشید تا سطح دانش خود را بالا ببرید.

برای دریافت گواهینامه ایزو معتبر و فوری و اخذ گواهینامه DSS ، گواهینامه سیستم پشتیبانی می‌توانید با کارشناسان حرفه ای تیم سیستم کاران تماس بگیرید و درخواست خود را ثبت کنید. منتظر شنیدن صدای شما هستیم.

نیاز به مشاوره دارید؟ با سیستم کاران تماس بگیرید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *