شرایط تمدید گواهینامه ایزو

شرایط تمدید گواهینامه ایزو

شرایط تمدید گواهینامه ایزو

یک شرکت یا سازمان بازرگانی برای ایجاد روابط بهتر و مطمئن تر نیاز به دریافت گواهینامه ایزو دارد. اما مشاغل و یا حرفه های گواهی شده باید بدانند؛ که یک گواهی نمی تواند برای مادام مادام العمر معتبر باشد در واقع هر گواهی دارای تاریخ صدور و تاریخ انقضا است. اما پرسش این است که مهلت استفاده از این مدرک بین المللی چقدر است و شرایط تمدید گواهینامه ایزو چیست؟

در این مقاله، اصول اولیه را مورد بحث قرار خواهیم داد و هر آنچه را که باید در مورد انقضا و تمدید”گواهینامهISO”بدانید را توضیح خواهیم داد.

در واقع “گواهینامه های ISO” دارای تاریخ اعتبار متفاوتی هستند؛ برای مثال: پس از اخذ “گواهینامه ایزوHSE” شما تا مدت 3 سال می توانید از اعتبار آن بهره مند شوید و بعد از گذشت زمان تعیین شده لازم است که شرایط تمدید گواهینامه ایزو HSE را پیگیری کنید.

یکی از قوانین مهم در “سازمان استاندارد جهانی پیگیری و نظارت “2 مرحله ای به صورت هر ساله از طریق پروسه ی ممیزی مراقبتی است که جهت نظارت برروی عملکرد تمام بند های ذکر شده در قرار داد و نبودن هیچ گونه خطایی در قوانین وضع شده در سازمان است که اگر سازمان دارنده ی گواهینامه به آنها عمل نکند و یا خللی در عملکرد و تجارت آنها باشد سازمان ایزو به طور کل گواهی را معلق و در نهایت ابطال خواهد کرد.

“گواهینامه ایزو” به غیر از استانداردهای بالا در روابط تجاری به سازمان ها امکان حضور در مناقصات رسمی، انجام فرآیند رجیستری سازمان به وسیله کارفرمایان، افزایش بهره وری سازمان ، انجام ارزیابی های لازم برای عملکرد موثر و… را میدهد.

شرایط تمدید گواهینامه ایزو

هنگامی که گواهی شما منقضی می شود، میتوانید به سادگی توسط یک ممیز خارجی مورد ارزیابی مجدد قرار بگیرید، مشابه ممیزی اولیه “گواهینامه ISO” یک نهاد صدور گواهینامه معتبر مانند گواهینامه بهترین عمل به سازمان یا شرکت گواهی شده ارسال می­گردد، سیستم های مربوطه را ارزیابی می کند و توصیه هایی در مورد اینکه چگونه می توانید رویه های عملیاتی استاندارد خود را بهبود ببخشید ارائه میکند.

برای مثال،”حسابرس” ممکن است ممیزی های نظارتی را از تأسیسات شما انجام دهد، اسناد داخلی را بررسی کند، به عملکرد کلی کسب و کار شما و نحوه ردیابی آن نگاه کند.که آیا همچنان از الزامات قرار داد پیروی می­کنید و شرایط تمدید “گواهینامه ایزو” را دارید یا خیر. سپس بعد از 15 رو گزارشی را تهیه و در اختیار سازمان و یا شرکت بازرگانی قرار خواهد داد که نکات را مورد اصلاح را در آن ذکر خواهد شد؛ اگر همه چیز به خوبی پیش برود و الزامات انجام شود شما شرایط تمدید گواهینامه ایزو را مجدد بدست خواهید آورد و می توانید مدرک خود را حفظ کنید .با این حال همچنان مراحل به پایان نرسیده است و شما باید از باید طبق دستورالعمل های ابلاغیه عمل کنید.

هزینه تمدید مدرک بین المللی

برای “تمدید گواهینامه ایزو” لازم است که نصف مبلغ اولیه را پرداخت کنید البته شرایط دقیق به نسبت نوع قرار داد و گواهینامه ممکن است متفاوت باشد.

چگونه باید از زمان تمدید مطلع شد؟

مراحل تمدید گواهینامه ایزو طی سه مرحله انجام میگردد :

  • مراجع صادر کننده “سازمان بین المللی استانداردها” با نام CB ها در نامه ایی به درخواست کنندگان هزینه تمدید ایزو های دریافتی را اعلام میکنند. اغلب نامه مراجع از طریق مشاوران به شرکت های متقاضی ارائه میگردد. این اعلام هزینه جهت تمدید یک الی دوماه قبل از گذشت تاریخ انقضا باید انجام شود .

د رواقع این زمان یک تا دو ماه به عنوان یک فرصت برای مدیران متقاضی و صاحبان کسب و کارهای بازرگانی در نظر گرفته می­شود که بتوانند با توجه به شرایط و جوانب جهت تکمیل مراحل و شرایط تمدید گواهینامه ایزو اقدام کنند.

 البته زمان یک تا دو ماه اعلام شده کاملا دقیق نیست و برخی مشاوران شاید زودتر و یاد یرتر به مشتری اعلام کنند.

  • پس از دریافت نامه توسط متقاضی و موافقت کامل مدیرعامل جهت “تمدیدگواهینامه”، هزینه واریز به سازمان میگردد که این به معنی تایید و انجام ادامه مراحل کاراست.
  • بعد از واریز مبلغ مقرر نامه ای جهت نحوه رجیستری برای مشتری ارسال میشود؛ تا مشتری با توجه به شرایط تمدید گواهینامه ایزو بتواند نام شرکت خود همچنین گواهینامه های دریافتی را مشاهده کند.

  نکته: تمام “مراجع صادر کننده “سالی یکبار به مدت دو سال برای متقاضیان اعلام تمدید ممیزی مراقبتی ارسال میکنند.

فقط دریک صورت ممکن است که متقاضی نامه ریجستری را دریافت نکند و آن هم در زمانی است که مبلغ تمدید گواهینامه به حساب واریز نشده باشد.

کلام آخر

از کجا گواهینامه ایزو بگیریم ؟

اگر شما نیز یک شرکت یا سازمان دارای” گواهینامه ایزو “هستید باید نسبت به تمدید گواهینامه خود آگاه باشید .در این مقاله تلاش کردیم شما را با روند و شرایط تمدید گواهینامه ایزو آشنا کنیم و نکاتی مهم را در اختیار شما قراردهیم امیدوار هستیم که مطلب مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *